Notebook probíjí – co s tím?

Mám notebook,ale moc ho nepoužívám,protože probíjí a dává mi elektrické rány. Dá se s tím něco dělat? A dá se to nějak odstranit,aby mi notebook už elektrické rány nedával?

Odpovědi
jáára

To vypadá na adaptér nebo špatnou elektroinstalaci.

Dochy

U notebooku… vyměnit zdroj.

dr.luha

Zapojit do rozdvojky. Starší typy mají u jednoho výstupu fázi vpravo. Nebo lze také NTB uzemnit drátem, např. na kovový obal VGA zdířky. Je to celkem běžný jev – vstup trafa je propojen malým kondenzátorem s výstupem a právě přes něj to tak trochu jakoby „probíjí“. Např. u DVD přehrávače, který má dvoukolíkovou vidlici je to jednodušší – stačí ji otočit.

Dochy

dr. luha: Na notebookove zdroje by umisteni faze nemelo mit vliv. Pokud je zdroj s trikolikem, pak jakekoli citelne probijeni je chyba a zřejmě porucha zdroje. Pokud je s dvoukolikem, pak pocit probíjení může být způsoben odrušovacím členem ve zdroji. Bohužel toto je „by design“. Někteří konstruktéři jsou přesvědčeni, že pokud norma dovoluje unikající proud až 3,5mA, tak na tuto hodnotu zdroj navrhnou a že z toho lidé nebudou nadšeni je jim fuk.
Kupoval jsem náhradní neoriginální zdroj a dva kousky které jsem vyzkoušel měli oba tento neduh – letmý dotek na konektor počítače znamenal citelné brnění, naměřil jsem proud cca 2,5–3mA při spojení na zem). Poloha fáze neměla citelný vliv. Zdroje jsem vrátil ve 14 denní lhůtě s upozorněním prodejci na tuto „vadu“

kablik

opraví každý servis, potom zahoď šroubovák a už se v tom nevrtej…