mskom2

notebok Lenovo g530 >>>> potřeboval bych doněj nainstalovat Win xp.Byl vněm Win7 a instal na XP pomocí boot cd se brání

i po naformátování hdd vjiném pc instalace Xp nejde máte někdo prosimvás radu????
Doplňuji:
Shrnuto: jak nainstalovat XP když předtim tam byl Win7

Nejlepší odpověď
cochee

Vzhledem k tomu, že už byl disk naformátován v jiném počítači, je problém jinde, než že na notebooku byl předtím Win 7. Windows XP totiž nejde jen tak snadno nainstalovat na moderní počítače, které mají disk připojen rozhraním SATA. Řešení se nabízejí tři. První z nich ani nebudu rozebírat, protože vyžaduje disketovou jednotku. Druhé spočívá v tom, že v BIOSu se přepne režim SATA řadiče – určitě je tam režim AHCI, je nutno ho přepnout na IDE anebo Compatible. Pak instalátor Windows XP disk rozpozná, ale takto provozovaný počítač bude nejspíš trošku zpomalen, nebude využito moderních vlastností rozhraní SATA. Nejlepším řešením (a samozřejmě nejzdlouhavějším a nejsložitějším) pak je použít program zvaný nLite. V něm se utvoří pomocí instalačního CD Windows XP a staženého AHCI ovladače upravený obraz instalačky a vypálí se na nový disk. Instalace XP se provede z tohoto nového CD a podaří se i při nepřepnutém AHCI, protože instalátor už bude mít ovladač k dispozici při rozpoznávání pevného disku. Zároveň bude využívat tento rychlý AHCI režim.

Možná, že by se dalo postupovat tak, že se druhou metodou nainstalují Windows na IDE/kompatibilním režimu, v běžících Windows se nainstaluje ovladač AHCI a po restartu se nejprve v BIOSu přepne na AHCI, pak se dokončí start Windows už v rychlém AHCI režimu, ale nemám to vyzkoušeno.