orestez

Nosily ženy dítě častěji na levé ruce?

Nejlepší odpověď
annas

Vědci pátrali, proč je to tak, že ženy upřednostňují levou ruku.

"Po leta se pro tuto preferenci hledala vysvětlení. Uvažovalo se o blízkosti srdce nebo pravorukosti a potřebě uvolnit si pravou ruku k jiným činnostem.
Nicméně nejnovětší studie ukazují, že jde mnohem více o to, jak funguje náš mozek.

Když dítě držíme na levé straně těla, vysíláme tím signály do pravé části mozku, což nám pomáhá vytvářet pouto s naším dítětem.

Děje se následující:

  1. Fyzický dotek na levé části matčina těla vyvolává reakci v pravé části matčina mozku.
  2. Vztah mezi jednou polovinou těla a protilehlou stranou mozku se nazývá lateralizace.
  3. Pravá strana mozku mimojiné zodpovídá za komunikaci – jazyk a interpretaci emocionálních signálů.
  4. Proto když je dítě na levé straně, matka lépe interpretuje jeho fyzické i psychické potřeby.

Jenže přichází další fascinující informace. Nejsme mezi savci jediní. Mnoho dalších druhů upřednostňuje mít svá mláďata po levém boku, včetně koní nebo dokonce velryb. A nejenže matky preferují mít své děti nalevo, také mláďata si vybírají levý bok matky.

Takže nástroje a specifická lidská evoluce rozhodně nejsou odpovědí na tuto otázku

Odpovědí je spíše náš mozek a snaha o lepší porozumění a pouto.

Výzkum publikovaný v časopise Nature
http://www.na­ture.com/arti­cles/s41559-016-0030
shrnuje aktuální poznatky takto:

„Pozice dítěte na levé straně matčina těla může optimalizovat mateřský monitoring tím, že všechny smyslové signály posílá do pravé hemisféry.“

http://vbavlnce­.blogspot.cz/2017/01/­proc-nosi-vetsina-zen-sve-deti-na-leve.html

Další odpovědi
marci1

Nosily a nosí na levé ruce. 🙂
Vědci mají jasno: ženy nosí děti raději na levé straně a mají pro to zároveň i odborné vysvětlení. Dost dlouho přitom nebylo jasné, proč to dělají.
Nicméně teď to potvrdily i výzkumy – 70 až 85 procent žen si dítě automaticky dá do levé ruky a platí to i pro malé holčičky, které si hrají s panenkami. Takže to není nic, co se projeví, až když žena porodí a stane se matkou.
Mimochodem – u mužů se nic takového pozorovat nedá, ti nosí děti napravo i nalevo, aniž by jednu stranu nějak upřednostňovali. Takže se jim pak nestane, že budou mít křivá záda, což je bohužel častý důsledek nošení dětí na jedné straně.
Vědci dlouhá léta přemýšleli, co ženy k takovému chování vede. Nabízelo se vysvětlení, jakým je blízkost tlukotu matčina srdce, a také různé další faktory včetně toho, že většina žen jsou pravačky, a tak potřebují mít volnou právě pravou ruku. Nic z toho ale nebylo tím skutečným vysvětlením.

Více na http://superma­my.maminka.cz/cla­nek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-miminko/442775/toh­le-je-zajimave-vite-proc-matky-nosi-deti-vetsinou-na-levem-boku.html?utm_sou­rce=supermamy­.maminka.cz&ut­m_medium=copy

Kepler

Proč ten minulý čas? Je to logické, šikovnější pravá ruka je k dispozici. Tedy pokud nejde o levačku.

ivzez

Stále nosí.
Vždycky jsem si myslela, že to dělám kvůli tomu,
že tak volnou pravou rukou můžu dítě v případě potřeby
snáze zachytit, něco mu podat, upravit apod.

Jsem ráda, že mi to vědecké názory
dodatečně vysvětlily… ((–: