Kanovka

noční proud (nízký tarif, NT)

chtěla bych se zeptat, odebírám nízký tarif (noční proud) na boiler, který se v tuto dobu spouští sám, mohu v tuto dobu také používat jiné spotřebiče za tento výhodný nízký tarif?

Nejlepší odpověď
anonym

Michale, jestli ty jsi elektrikář, tak se raději dobrovolně udej. Větší kravinu jsem neslyšel. Samozřejmě všechny spotřebiče v době NT jedou na NT tarif.

Další odpovědi
tom004

No jéje.Manželka už ani jinak nepere,nevaří,ap­.Protože dodavatelé občas posunou dobu zapnutí a vypnutí,stačí jedna doutnavka napojená na spínací kontakty relé/stykače,vhodně umístěná v dohledu a je to.Finanční úspora je dost značná.
Doplňuji:
Pro >Michal Kole<.Nevím jak funguje el. rozvody v místě Tvého bydliště,ale normálně je to tak,že HDO sepne tarif,na elměru se přestaví počítadlo z VT na NT,a veškerá spotřeba domácnosti je měřena v nízkém (NT) tarifu.Jinak by to vyžadovalo nejen oddělené vedení,ale i dvoje hodiny pro jeden byt.Ty vždy měří jenom jeden tarif.

Michal Kole

Ne, to by vyžadovalo, 2 elektrické rozvody.

Jednoduše ČEZ pustí do sítě vysokofrekvenční impulz, na který zareaguje HDO (ta druháb pixla v elektroměrovém rozvaděči), která „sepne“ stykač, který pustí proud do boileru.

Jsem vyučen elektrikářem. Pokud tě to zajímá víc napiš mi na email michal.kolesa@seznam.cz a nezapomeň připsat jestli umíš plavat a kolik uděláš 50m bazénů a jestli dokážeš udělat 1 50m bazén pod vodou.
Doplňuji:
Omlouvám se, za matení.

Každý může mít někde „mezeru“.

Elektrikou se neživím, ale elektroměr + HDO bych podle chématu zapojil. V učnáku jsme to pořád trénovali.

Děkuji za vysvětlení v čem je problém.

Nevadí mi uznat chybu. Rád se přiučím nové věci.

anonym

Plně se připojuji k výzvě od Hansi, Michal by nemohl složit zkoušku z vyhlášky 50/78, která je podmínkou samostatné odborné práce v oboru elektroinstalací.
Jinak správně odpověděli jak tom, tak honza.
Malý slovníček pro cukrar – pojem noční proud se používal v době, kdy byly mechanické spínací hodiny spínající v období od 22.00 do 6.00 hod.
HDO znamená hlavní domácí ovládání přiloženou frekvencí v různých oblastech dle odběrných poměrů v distribuční síti impulzem z dispečinku energetiky, coby certifikovaného distributora. Dnes se tedy spíná různě mimo špiček, obvykle i ve dvou cyklech/24 hodin, 1. v odpoledních hodinách, 2. v průběhu noci.

honza19hk

ano , u nás na vesnici na to zapínáme cirkulárku nebo podobné stroje s vyšším odběrem.Výraz „noční proud“ nelze brát doslovně-např u nás ho zapínají mezi 13:00 až 17:30 v té době každý spotřebič v zásuvce je tomto tarifu
Ten kdo tady napsal 2 obvody,tak větší hovadinu jsem neslyšel. To by pak musela být i celá rozvodná soustava „dvojitá“.Samoz­řejmě to je blbost.
NT se spouští zpravidla když je dostatek nebo přebytek energie.Tzn ne dopoledne kdy všude běží fabriky,provo­zy atd…

cukrar

Kanovka, kolegové již napsali správně, že celá domácnost jede na nízký tarif.
Lze to udělat i tak, že třeba myčka, pračka zapne jakmile naskočí noční proud.
Všechny žrouty elektriky na noční proud.

Doplňuji:
Mapel, prosím o přeložení, nějak jsem to nepochopil..

Mapel

Ano v době NT všechny spotřebiče jedou na NT jen ty které jsou připojeny na HDO jedou pouze v době NT.