Rokio

Je vysoce inteligentní ten, kdo má nižší IQ, ale přesto toho hodně umí a dosáhl vysokého postavení a všeobecného uznání?

Myslíte si, že vysoce inteligentní je ten, kdo má nižší IQ, ale přesto toho hodně umí a dosáhl vysokého společenského postavení a všeobecného uznání?

Nejlepší odpověď
annas

Vkádáte opakovaně podobné otázky. Už jsem se o inteligenci zmiňovala v jiné vaší otázce. Je možné si prostudovat i různé učebnice psychologie a dovíte se, že

není pravda, že vyšší IQ vyjadřuje vyššší inteligenci. IQ je vyjádřením jen určitých schopností, proto se v různých testech čísla různí.

Testy např. při opakování neměří inteligenci, ale dovednost vypracovat inteligenční test, což je prakticky k ničemu. Patří jen do rukou psychologů. Porovnávají, jak jsme na tom vzhledem k ostatní populaci.

„Testy inteligence patří k testům, hodnotícím některé naše duševní schopnosti, na jejichž výsledku se podílí také náš momentální psychický stav (únava, strach, nálada) a vnější vlivy (například prostředí, ve kterém testování probíhá). A proto jsou tyto testy také jakousi výkonovou zkouškou, to znamená, že nehodnotí pouze naše schopnosti myslet, vyjadřovat se, pamatovat si, řešit problémy atd., ale také naši schopnost podat výkon v určité situaci“ atd.
http://psycho­logie.doktorka­.cz/vlastne/

„IQ se na úspěšnosti člověka v životě podílí pouze dvaceti procenty. Mnohem důležitější je vzdělání a další dovednosti, schopnosti, jako je například komunikace, empatie a cílevědomost a další. IQ se dá vzděláváním zvýšit a tím pádem roste i s věkem.“

https://manage­mentmania.com/cs/iq-inteligencni-kvocient

Další odpovědi
Hans51

Míra inteligence je vyjádřena prostřednictvím IQ, je tedy zřejmé, že čím vyšší hodnota IQ je, tím je daný člověk inteligentnější.

Nižší IQ ovšem neznamená hloupého nebo neuznávaného člověka. Samotné IQ nestačí, je doplňováno zkušenostmi, dovednostmi, hodnotou EQ apod.

Drap

Toto si určitě nemyslím. IQ nelze srovnávat s úspěchem.

Lamalam

Přečti si definici IQ a odpověď ti musí být jasná.

anonym

Podívej se na Parlament, všichni inteligenti a prd umí ( pro blaho lidstva)!

zjentek

To „vysoce inteligentní“ už tak nějak postrádá smysl a tudíž je k ničemu, když tedy „toho hodně umí a dosáhl vysokého společenského postavení a všeobecného uznání.“

Sidlo, ten príklad je ale zavádějící- to pak vypadá, že k úspěchu došli jenom tací, kterým je zlo cizí, jenže podle toho, v jakým stavu je svět, to musí bejt přesně naopak ..nebo že by ne?

Šidlo

no už s priemerným IQ sa dá dosiahnuť úspech.....ono, ak ho majiteľ používa celé a využíva ostatné druhy inteligencie, ktoré má nadpriemerné.­......môže byť aj milionár

to, či človek svoje IQ a ostatné schopnosti využije, záleží na osobnosti, vôli a charaktere

názorný príklad: sú dvaja blbci, obaja sú zlí a preto neúspešní: jeden má IQ 90, druhý 130…ale obaja používajú IQ na úrovni 60, preto sú na tom de facto rovnako

Dochy

Ten kdo má nižší IQ s velkou pravděpodobností nebude inteligentnější než ten co ma vyšší IQ. Ale dle jistých definic „IQ udává schopnost řešit IQ testy“. Nemusí nutně zcela přesně odpovídat skutečné inteligenci.

I méně inteligentní jedinec samozřejmě může být úspěšnější.

annas

Souhlasím s vámi. Škoda, že jste nenapsal dopředu.