Kepler

Neznáte původ slova palladium a jeho odvozenin?

Znám prvek palladium a obchodní centrum v Praze téhož názvu. Setkal jsem se ním i v několika jiných souvislostech. Co to slovo ale vlastně znamená? Kdo byli palladinové?

Nejlepší odpověď
annas

Palladium

1. chem. prvok vyskytujúci sa ako ušľachtilý biely kov v platinových rudách al. v zliatine so zlatom či striebrom, zn. Pd (podľa planétky Pallas)

2. (u starovekých Grékov) typ kultového zobrazenia bohyne Pallas Atény so štítom a kopijou, uchovaný najmä v Tróji

3. posvätný predmet uctievaná ako symbol ochrany, záštity niekoho, niečoho, posvätná ochrana

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/pa­ladium

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=pal%C­3%A1dium&s=exac­t&c=J761&d=kssj4&d=psp&d­=sssj&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

Palladium 1 a Palladium 2 a 3 jsou homonyma.

Palladium 1 je odvozená od planetky Pallas. Její název je odvozen od bohyně Pallas Athény, takže nepřímo, nikoliv přímo.

Palladium 2 přímo od jména Pallas Athény.

Historium Palladia země ˇčeské najdete v odkahu.

http://www.roz­hlas.cz/plus/his­torie/_zprava/pri­beh-palladia--1400860

Etymologie
Podle Pierre Chantraine, jméno Athena, doložené v Mycenaean, nemá žádnou definitivní etymologii. Původ jména podle některých pochází z indoevropského kořene, který se pravděpodobně označuje jako „hlava“ nebo „vrchol“, protože se narodila z hlavy Dia.

Město Athény má stejný etymologický původ: Acropolis se nachází na vrcholu kopce stejného jména, pravděpodobně tvořící „zakládající jádro“ města, jehož se Athena stala ochráncem.
https://fr.wi­kipedia.org/wi­ki/Pallas_Athé­na

Pallas – ze starověkého Řecka , πάλλειν ( pállein, " značení " ) , odvozený od πάλλου ( pállō, " poise, houpání nebo houpání " ) . Nebo možná z paláků (pallakís, konkubínek) , s největší pravděpodobností od proto-indoevropské * parikeh2 ( „konkubína, bláznivá žena“) , související s avestou ( pairikā , démonickým kurtizánem ) a Parthským parikem.
https://en.wik­tionary.org/wi­ki/Pallas

Další odpovědi
led

Paládium je chemický prvok so symbolom Pd a atómovým číslom 46. Je to vzácny a lesklý striebristo-biely kov, ktorý objavil v roku 1803 William Hyde Wollaston
Názov je odvodený od gréckej bohyne Pallas Athéna. Tento prídomok dostala na pamiatku svojej pestúnky Pallas, dcéry Tritona, ktorú Zeus pri priateľskom súboji nechtiac zabil. Na jej počesť vytvorila palládium, sochu v podobe Pallas. Tento príbeh inšpiroval k predvádzaniu dievčenských súbojov počas každoročného festivalu v Líbyi venovanom Aténe.
zdroj viacero stránok wikipédie.

led

Na Líbyjskom festivale prehratá strana sa volali falošné nevesty

Paladinové vo Wikipédii.cz
V starovekom Ríme
„Paladin (latinsky palatinus) je termín, kterého bylo ve starověkém Římě užíváno pro císařovu palácovou gardu (Scholae Palatinae) umístěnou v císařském paláci na kopci Palatin v Římě). V raném středověku se jako paladin označoval význačný hodnostář těšící se panovníkově obzvláštní důvěře (k paladinům byli např. počítáni družiníci Karla Velikého v Písni o Rolandovi), jakož i pro čelní představitele papežského dvora. Později se vyvinul jednak v šlechtický titul (comes palatinus neboli falckrabě), jednak ve vysoký zemský (palatin) či dvorský (Hofpfalzgraf) ú­řad“

Novodobé:
„V moderní literatuře a počítačových hrách je postava paladina představována jako bojovník ve službách Boha/boha/bohů či jen nedefinovaného světla, vycházející z představ a ideálů křižáckých rytířů, především duchovních rytířských řádů (templáři, johanité, němečtí rytíři aj.). Paladin je zobrazován jako bojovník bojující s nečistými silami zla. Na rozdíl od běžného válečníka se paladin vyznačuje silným odhodláním, hrdinstvím, zbožností a lstí, mnohem spíše než velkou sílou či hbitostí. Často je obdařen zvláštními schopnostmi (např. léčením dotykem) které se velice podobají zázrakům křesťanských světců.“

Kepler

Skvělé! To jsem potřeboval vědět. Až bude zamýšlena nová luxusní Škoda, budu navrhovat název Škoda Palladin. 🙂

Kepler

Za obsažné odpovědi děkuji vám oběma. Omylem jsem ale nominoval annas. Ne, že by si to nezasloužila taky, ale vám led příště. ☹

led

Vôbec mi to neprekáža, dôležitejšie sú informácie, než body.