manon

Neznáte prosím název keře (stromu) – viz popis.

Listy trávově zelené (vejčité? srdčité?) – některé listy mají špičku růžovou – cca 1/4 listu je světle růžová. Keř roste v zahradě zámku v Českém Krumlově.
Doplňuji:
Barvy jsou oddělené jasnou konturou.

Nejlepší odpověď
beer

Podle toho popisu se to zkrátka určit nedá, zabarvení listů může být jen panašování atd.
Naopak morfologie listu (jak přesně vypadá) a postavení listů na stonku jsou nezbytné informace k determinaci (určení druhu). Jinak můžeme jen hádat ))
Rozhodně to ale není tis červený jak píše česílko, tis je totiž jehličnan !

Další odpovědi
anonym

A co tohle ► http://www.ckrum­lov.cz/cz1250/m­esto/soucas/i_mes­par.htm
Tis červený (Taxus baccata) je keř až strom, který se dožívá stáří 300 let a dorůstá výšky do 20 metrů. Ploché, svrchu tmavě zelené jehlice jsou rozčísnuté do dvou stran. Nápadné jsou krvavě červené bobulovité šištice. Celá rostlina je (kromě červeného míšku) prudce jedovatá. Tis se dožívá vysokého stáří. V parku je vysazena řada mladých keřových tisů a jeden stromový exemplář. Kdo ví, zda právě on není pamětníkem založení Městského parku.

Doplňuji:
To by mohlo být?
jestli jste ten „keř“ viděl u zámecké jízdárny, tak se jedná o pnoucí dřevinu – aktinidii (latinsky Actinidia kolomikta), tento druh je dvoudomý

  • tzn. že samčí jedinci mají najaře růžobvobíle zbarvené listy. Později běh léta zezelenají.

ReHu

Popis je slabý.
Pomůže podrobnější popis nebo foto.

manon

Děkuji Česílkovi, na druhý pokus to bylo přesně ono :) Aktinidie. Díky. Je to ta nejlepší odpověď :)

anonym

ad česílko, zaměnils městský park za zámeckou zahradu. Místní lokální patrioti by ti dali co proto (tom004, Bohemica a další).
Zahrada je zde:
http://www.cas­tle.ckrumlov.cz/doc­s/cz/zamek_oin­f_zahrad.xml

manon

Česílko to napoprvé sice zaměnil, ale napodruhé mířil přesně.