annas

Neznáte podrobnější informace o tom, že se lidem zmenšuje mozek, a proto jsou prý hloupější?

V jakém smyslu …? Je to pravda, existuje nějaký důvod pro toto tvrzení?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Lidem roste IQ. Ale zmenšuje se jim mozek
Stále se zmenšující objem lidského mozku může navozovat, že člověk hloupne. Podle vědců je tomu právě naopak.

Zdroj: http://tn.nova­.cz/magazin/hi-tech/veda/lidem-roste-iq-ale-zmensuje-se-jim-mozek.html

Další odpovědi
anonym

Aha ! Tak uz vim cim to je ! 🙂 Me se tedy vekem zmensuje urcite ..a dokonce se mi i nekdy zda , ze uz nemam zadnej. ! ☹ -iv-

fcoop

Velikost mozku nemá s inteligencí nic společného.
Je to – se vší úctou – blábol.

I když na druhou stranu – u některých jedinců to vypadá,že by to tak i mohlo být.Jak jinak si,např.- vysvětlit ostudu s propiskou?

Tombik

Blbost – absolutní nonsense! Lidem se mozek nezmenšuje, maximálně jen vymírají (a to hned po porodu) mozkové buňky. Jak Vás to napadlo?

vagra

Odkud jste Tombíku vzal své přesvědčení, že tomu tak není?
A už vůbec bych informaci, že se lidem zmenšuje mozek nenazval blbostí !
Je vědecky doloženo, že se během uplynulých 20 000 let lidský mozek poměrně výrazně zmenšil. Jeho objem je nyní menší o velikost tenisového míčku. Snižování objemu mozkovny navazuje na dobu dlouhou dva miliony let, kdy se naopak velikost lebečního orgánu plynule zvětšovala.
Platilo to přitom jak pro ženy, tak pro muže a všechny lidské rasy.
„Během minulých 20 000 let se průměrná velikost lidského mozku zmenšila z 1500 kubických centimetrů na 1350,“ uvedla paleontoložka Kathleen McAuliffe pro magazín Discover.
„Ženský mozek se zmenšoval podobně,“ dodala McAuliffe.
Podle vědce Davida Gearyho z Missourské univerzity souvisí zmenšování lidského mozku přímoúměrně s tím, kolik je kolem nás dalších inteligentních jedinců.

Například podle Johna Hawkse je sice nezpochybnitelné, že se lidský mozek zmenšil, ale na druhou stranu vzrostl jeho výkon.
Další teorie pak tvrdí, že člověk už nemusí tolik žvýkat tvrdou potravu. Tím pádem mohou být menší žvýkací svaly a vůbec celá lebka, která limituje velikost mozku.
Dodejme, že podle nejnovějších výzkumů se lidský mozek opět začíná mírně zvětšovat. Tvrdí to alespoň studie antropologa Richarda Jantze, který mozek současného člověka srovnával s mozky lidí, kteří Zemi obývali před několika málo staletími.

Zdroj: zkráceno z-http://tn.nova­.cz/magazin/hi-tech/veda/lidsky-mozek-se-zmensuje-clovek-nejspis-hloupne.html

Tombik

Nechci podkopávat Vaše odpovědi, ale vše je založeno na bulvárním neodborném článku televize Nova. Jste si jisti?

Kerberus

Zdají-li se Vám informace Novy neobjektivní, přečtěte si totéž v jiných zdrojích – např. časopise Kokteil, History apod.

Nemusíte tvrzení věřit, ale byla bych ráda, kdybyste uvedl zdroj, který tvrzení vyvrací.

vagra

Jsem přesvědčen o tom, že s jistotou je to tak, že bývá málokdy stoprocentní.
Na položenou otázku jsem vyhledal, podle mého názoru odpověď o které je možné diskutovat, ale to přece neznamená, že by nemohla být pravdivá.
Pokud se můžu zeptat-na jaké jistotě je založeno to Vaše tvrzení, nepřipouštějící jinou eventualitu?
Čím je podložena ta „Vaše pravda?“