jahudka_vlm

Neznáte někdo recept na Medovník? Dneska už ho peču 2× a je v koši ☹

Nejlepší odpověď
Lenjička

Tady posílám co mi doslova poslala kamarádka 🙂 Pekla jsem ho dvakrát, a když jsem ho udělala řidší, byl ještě lepší 🙂

"NA TĚSTO: 20 dkg másla, 1 hrnek krystalového cukru, 3–4 lžíce medu, 4 vejce, 1 lžička jedlé sody, polohrubá mouka (asi 400–500 g)

NA KRÉM: plechovka slazeného (kondenzovaného) mléka (neotevřená) – ta se dá (celá – tzn. sloupneš papír, ale to železo tam strčíš ) na 2 hodiny vařit, aby mléko zkaramelizovalo (může se třeba den dopředu); 1 máslo, 1 vanilkový cukr

Všechny suroviny na těsto se smíchaj, mouky se přidá tolik, aby těsto nelepilo a dalo se vařečkou nebo stěrkou rozetřít (pp. válečkem). Na pečící papír (pomazanej máslem) se z něj potom dělaj placky. Udělá se asi 4 + 1 menší, která se rozdrobí navrch na ozdobu. Placky se pečou ve vyhřáté troubě na 250 stupňů přibližně 4 minuty.

Krém
Mléko po vychladnutí šleháme s máslem a vanilkovým cukrem do hustého krému (můžeme přidat i trochu mléka – to záleží na vás, já mam třeba pocit, že jsem másla ani nedávala tolik a naopak jsem ještě přidávala to mlíko, aby to nebyl takovej ten vyloženě tučnej těžkej krém, kterýho sníš 2 sousta a už nemůžeš ) Krém mažeme na jednotlivé placky, poslední vrstvu tvoří zase krém, který posypeme rozdrobenou poslední plackou smíchanou s mletými ořechy nebo kakaem (může se dát i perník na strouhání). Necháme nějakou dobu uležet…tak den? Prej to má bejt tim lepší, čim dýl to necháš, ale neni to hnusný ani za dvě hodiny po upečení

vypadá to docela složitě, ale neni to tak hrozný, tak snad je to pochopitelný a snad vám bude chutnat."

Další odpovědi
hanulka11

To snad ne to už jste ho 2× vyhodila?
medovník

10 dkg másla | 2 lžíce medu | 25 dkg cukru moučka | 1 lžička octa | 1 pol.lžíce jedlé sody | 2 ks vejce | 70 dkg hladké mouky | Krém: | 1 plechovka salko | 1 ks máslo | Na drobenku: | 5 dkg mletých ořechů | 2 lžíce kakaa. | postrouhané odkrojky z upečeného těsta

Postup

Do hrnce dám máslo, med, cukr. Přidám ocet rozmíchaný s jedlou sodou, za stálého míchání přidám vejce a vařím, až se na povrchu začne tvořit hnědá pěna. V tu chvíli odstraním ze sporáku. Po částečném vychlazení přidám mouku, dobře vše promíchám. Těsto přikryji utěrkou a nechám v teple hodinu odpočinout. Pak z těsta vytvořím 7 bochánků, každý rozválím na velmi tenký plát a jednotlivě peču na pečícím papíru – krátce, pouze 2–3 minuty, jinak bude těsto tvrdé. Pokud by se to stalo, potřeme pláty rumem, nechám do druhého dne a teprve plním.
Studené upečené pláty odkrojením zarovnám na stejné díly, promažu krémem. Krém natřu i na horní plát a posypu drobenkou. Vychladlé krájím na úhledné řezy.

Krém: Salko vařím v zavřené plechovce 2 hodiny ve vodě, nechám zcela vychladnout. Pak karamel, který se uvařením vytvoří ušlehám s máslem.

ono těch receptů je moc každý má svůj vyzkoušený

venkovan

Medovník – nepeču, ale kupuji marlenku. Je od mistra z domoviny medovníku, vozí na výrobu kvalitní věci a lepší doma neudělám (s výjimkami)