Drap

Neznáte někdo náhodou , jak chemickou cestou odstranit měděnku z mosazného předmětu ?

Doplňuji:
Děkuji všem za radu. Špatně jsem asi otázku formuloval. Jedná se mi o poměrně silnou vrstvu měděnky, kde by sidol a podobné prostředky asi moc nepomohl.

Nejlepší odpověď
Sůwa

Dřív se to jmenovalo Sidol, teď Sitol. Nanese se na předmět, nechá chvíli působit a pak se měkkým hadříkem vyleští.
Doplňuji:
Možná by pomohlo, kdybys dal fotku

Další odpovědi
mosoj

Jo Sidol byl vynikající.
Leštěnek je velké množství, ale dobrý je silichrom pasta. Dostane se v autodopňkách nebo ve větší drogerii.

Zvládne to to i leštěnka na auta, ale s brusným účinkem. To jsou leštěnky na staré zvětralé laky. CIF z kuchyně by to také zvládl. Výrobků je mnoho.

Ještě tady mám Real creme. Zase je více druhů podle hrubosti abraziva. Mám tady na sklokeramiku a akrylát. To je ten nejjemnější. To musí být aby to nedělalo rýhy !!
Doplňuji:
Tady asi pomůže jen mechanické očištění a potom aplikace nějakého toho prostředku. Záleží jak je ten předmět veliký. Pokud by byl malý, mechanicky bych ho očistil a ponořil do kyseliny dusičné tak cca 10 %. Potom opláchl a nakonzervoval, nějakým voskem. S velkým předmětem je ale problém.

Hlada

Tuhle kapalinu používám na kolečka starých hodin a závaží. Funguje dobře, předmět se ale pak musí omýt.

Zdroj: http://www.vo­.gme.cz/cz/in­dex.php?produc­t=744-004

Emefej

Zkusil bych opatrnou koupel ve zředěné kyselině chlorovodíkové, určitě na to neber dusičnou. Ty to zoxiduje ještě víc.