Q.Candy

Nezletilé dítě si při rozvodu rodičů může vybrat se kterým rodičem chce být? Jak je to?

Jak je to stanovene zakonem? Muze si dite vybrat ke komu chce jit? V kolika letech veku ano a kdy to urci soud?

Nejlepší odpověď
standa

Dítě si samozřejmě může vybrat, ale to neznamená, že ho soud musí ´poslechnout´.

Účastníky řízení jsou tři strany (oba rodiče a úředník z odboru soicálně právní ochrany dětí, který zastupuje nezletilé dítě ve správním řízení u soudu) a všichni tři mají právo se vyjádřit k tématu, komu bude svěřeno dítě do péče.

Je pak jen a jen na soudu, který musí z dostupných informací rozhodnout komu bude dítě svěřeno do péče… a bohužel se někdy stává, že toto rozhodnutí není v souladu s přáním dítěte ☹