Nezdá se vám, že dnešní 20letí si nedokáží s mnoha věcmi poradit?

Inspirovala mně k tomu dnešní otázka TOMOVKY o bramborách. A vidím to kolem sebe stále častěji. Mladí řidiči neumějí ani vyměnit píchnuté kolo (neumějí ani nasadit hever, a když ho nasadí a kolo vyheverují, tak se diví, že se jim točí, když chtějí povolit šrouby). My jsme se v autoškole učili nejen kolo vyměnit, ale i sundat z disku a zalepit.
Jak to tak pozoruji, tak se budou za chvíli ptát, čím si vytřít zadek když nemají toaletní papír.
Dnešní mladí dokáží hodně věcí na počítači, ale v přírodě (nebo v kamnech) rozdělat oheň neumí.
Ano, také jsem toho ve dvaceti tolik neuměl, ale protože rodiče měli rodinný dům, tak jsem si s hodně věcmi dokázal poradit, protože mně otec k tomu vedl (respektive musel jsem mu pomáhat a tím jsem se tomu vlastně naučil). Proto jsem také neměl problém koupit rodinný dům a všelicos si na něm opravit.

Nejlepší odpověď
quentos

Zase tady někdo generalizuje?
Vy jste tady opravdu ten pravej, kdo může kritizovat. Sedíte doma na zadnici a sem si chodíte akorát stěžovat, že nemůžete sehnat práci. Takže všechny ty dovednosti, kterými se tu vychloubáte, vám jsou momentálně k čemu…?
Jak už bylo řečeno, doba se mění. Probuďte se, už není socializmus.

Další odpovědi
gecco

Inu – ´technika pokročila´…
Např. to píchlé kolo…
Když jsem začínal sám řídit (´84), byl defekt naprosto běžný (tak jednou za 2–3 tisíce km jsem píchnul). Za posledních cca 20 let jsem píchnul – pokud si dobře vzpomínám, jednou…
Rozdělat oheň – pokud to máš jako zálibu a nebo topíš tuhými palivy, umíš to – kolik % lidí to ale potřebuje?
´Kutilství´? -za ´komunistů´ nebylo možné sehnat slušného řemesníka – takže cos neuměl ty (a nebo soused) jsi prostě neměl – proto ´všichni uměli vše´ (byť třeba ne na profi úrovni – ale oni i ti ´profíci´ stáli za vyliž…) – dneska? – objednat si řemeslníka je to nejmenší (a navíc – kdo má dneska v bytě dost a slušného nářadí??)…
___
Ber to tak, že doba se mění…
Já bych dneska taky neuměl orat s koňmi, což moji dědové to zvládali bravurně…
😉

pucipuci

Ano, je to tak. Ale kdo za to může? My, (strarší), vycinkali jsme si klíčemi svobodu,ale zároveň ji i ztratili. Za komunistů byla ve dvě padla a víkendy vesměs volné. Malé holky učily prababičky a babičky vařit a štepovat ponožky a dědové vyrábět kluky luky a šípy…Ale pak jsme nějak začali být v práci od nevidím do nevidím,včetně babiček a na děti nikdo neměl čas, aby je to naučil.

Lamalam

Je to pravda, Sokrates o tom psal už před vice než dvěma ticíci lety.

anonym

bohužel za to můžeme my sami. jsou to naše děti, nebo děti našich dětí. nemůže se mládež nic naučit, protože je nic neučíme a to špatné se naučí rychle od jiných. jsem pesimista a budoucnost vidím v tomhle směru černě.

chachar1922

Je to ale individuální a na to se musí myslet. Mezi přáteli mám aspoň 6 kluků, co jsou velmi dobře zruční, pomůžou jak se stavebními věcmi, tak s prací na zahradě, vymění kolo u auta a pak jsou takoví ti „budiž k ničemu“

Co se týče holek, mám kamarádku, která dělá všechno doma, přes vaření, uklízení, žehlení, až po krmení králíků a slepic, sazení květin, hnojení stromků, zavařování… A je ji 20 let. Ano, kdysi to třeba v tom věku bylo běžné, ale dneska jak říkáte je jiná doba, ale pořád takoví existujeme.

Mě spíše iritují mladí vrstevníci, kteří se nepostaví svým průserům čelem a čekají, že je z toho vysekají rodiče a o penízky si řeknou mamince a tatínkovi o auto.

Kepler

Ano, je to tak. Myslím, že na tom má lví podíl pc, hry, internet. Dřív se o víkendu sbalila celta a jelo se čundrovat do hor. Dnes se náctiletí uvrtají doma u pc, tloustnou, blbnou a nic praktického se nenaučí.

Klaproth

Je to tak. Když mi bylo 20, tak mi táta říkal, že nic neumím. Totéž jsem říkal já svým dětem, když jim bylo 20 let.

V autoškole jsem se taky učil měnit žárovky, k čemu mi to je, když mám v autě xenony?

lexx

zdá, no a co? prohnilý kapitalistický systém, co už velmi brzo padne na hubu a skončí v kotrmelcích potřebuje neschopný, snadno manipulovatelný jelita, co se drží máminy sukně až do dospělosti

Šidlo

je pravda, že mnohí moji rovesníci pripália aj čaj…a áno, mnohí sú extra leniví hocičo konštruktívne urobiť…všetko musí byť do zobáka
ale zároveň musím povedať, že naša generácia je viac chorľavá a že proste tú fyzickú prácu nezvládame bez ohľadu na vôľu či nevôľu

na druhej strane.....mentálna otrlosť je u nás o niečom inom aj schopnosť kritického myslenia a samostatného uvažovania…odmala musíme spracúvať tony protichodných informácií, odolávať x pokušeniam a neschovávať sa za kolektív a jedinú ideológiu…každý musí sám za seba v dobrom či zlom

sorry, ale vaša generácia nevie premýšľať samostatne, veríte pomaly každej kravine z televízie, bulváru či konšpirácií z internetu, každému politickému manipulátorovi, ,,alternatívnemu" šarlatánovi či šmejdovi…nulová sebaúcta, pocit zodpovednosti za svoje činy, fatalizmus, alkohol, zneužívanie liekov, u vás sekty, na slovensku katolícka úderka proti asýrskym kresťanom a homosexuálom.....

úprimne lahny, vy ste sa asi nenaučili za 27 rokov žiť v novom režime.....bez ohľadu na to aký je či nie je…takže…svedčí to o schopnosti?

takže…myslím, že sme si kvit…jedni nerobia, druhí nemyslia

jirkajirka

Myslim,že je to problém mládí.Postupně budou sbírat zkušenosti,naučí se to co budou potřebovat k životu a až budou umět vše a dosáhnou svých cílu,snů tak jim to bude nanic protože už budou staří.

ReHu

My se výměnu kola v autoškole neučili. A je to dááávno.
A myslím, že dnešní mladí hlavně nechtějí.
Je to lenost? Asi ano.

turbo085

Myslím si, že to není pravda. Znám spousta lidí, co tyto činnosti zvládají, nebo alespoň ovládají (včetně mě samotného). Jestli se vám zdá, že dnešní generace neumí to, co umíte vy není to proto, že jste nás to nenaučili? Jako učil vás váš tatínek?

anonym

pro gecco
Ano, to chápu, že technika pokročila, ale jak jsem psal, celkem mně rozhodila obyčejná otázka na brambory.
A právě proto se dřív říkalo ZLATÉ ČESKÉ RUCE, protože dokázali z ničeho udělat něco.V dnešní době to už platit nebude, už nemáme opraváře, ale vyměňovače dílů.
A prakticky už se nedočkáme nějakých řemeslníků, protože dnešní modří ptáci chtějí aby všichni byli manažeři či takoví co nemakají rukama.Protože ti co makají rukama, jsou pro ně jen lůza, kterou je potřeba odírat na každém kroku.A toto vtloukají do hlavy našim mladým.

gecco

Lahny, už zase kecáš…
😉
Dneska jsou řemeslníci placení ´zlatem´ – tedy ti dobří, ti kteří mohou svému zaměstnavateli přinést zisk…

anonym

Tak pokud jsou řemeslníci, jak jsem psal ve své odpovědi zde http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-vase-spokojenost-s-remeslniky-kterym-jste-zadali-zakazku-a-jak-ji-splnili
tak takové asi zlatem nikdo neplatí.

gecco

Ano – jistě – mizerné, neochotné, ofrklé – nikdo vyhledávat nebude…
Ale nikdo nenařizuje řemeslníkům, že tací být mají…
___
Jistě sis všiml, že já zmiňuju „dobré“ řemeslníky…