Avatar uživatele
michalds

Nezaplavujeme životní prostředí pryží či gumou?

Otázka možná zdánlivě přitažená za vlasy. Pokud se podíváte na podrážku bot, ve kterých jste toho hodně nachodili, zjistíte, že dost materiálu ubylo. Podrážka má ochozený vzorek. Totéž pneumatiky, které jsou po mnoha tisících km sjeté.

Kam se asi ztrácí ta kvanta částeček gumy? Vzhledem k tomu, kolik je obyvatel země a kolik jezdí aut, to budou za ta léta tuny pryže. Spláchne se to do půdy? Rozloží se to v zemi?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Drap před 2156 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Ano, vše se splachuje deštěm do kanalizace nebo do okolí silnic. Není to ale tak závažný problém jako s plasty, protože pryž se degraduje podstatně rychleji a co zůstane není tak nebezpečné.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Zaplavujeme. Lepší řešení však prozatím neznáme.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Guma a pryž z podrážek bot a pneumatik se postupem času obrušují a drobou do malých částeček. Tyto částečky se pak rozptylují do ovzduší a vod. Některé z nich jsou tak malé, že jsou neviditelné pro lidské oko. Tato mikropryž je jedním z typů mikroplastů, které jsou významným ekologickým problémem.

Tyto částečky mohou skončit v našich řekách a oceánech, kde je pak konzumují vodní organizmy. Malé částečky také mohou proniknout do půdy. Rozklad gumy a pryže v životním prostředí může trvat stovky let a během tohoto procesu se mohou uvolňovat škodlivé chemické látky.

Bohužel, věda stále ještě nemá jasnou odpověď na to, jaký dopad má přítomnost mikropryže na životní prostředí a na zdraví lidí. Je však jasné, že je to problém, který si zaslouží pozornost. Konečným řešením by bylo vývoj ekologicky šetrných alternativ k gumičkám a pneumatikám. Takové výrobky by byly navrženy tak, aby se po určité době přirozeně rozložily bez negativních dopadů na životní prostředí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek