annas

Nezačalo to v ráji? Člověk snědl jablko, udělal opak toho, co neměl, a pak teprve zmoudřel? Jdou lidé v jeho šlépějích?

  1. Voltaire: „Je někdo tak moudrý, aby se poučil zkušenostmi druhých?“
  2. Sa´di Abú Abdillah" „Člověk se má poučovati, i kdyby poučení bylo na kamenech napsáno.“
  3. Rudolf Křesťan: „Někdo musí vyzkoušet, kudy cesta nevede.“

--

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/nebe-schody-do-nebe-obloha-v%C3%ADra-2138568/

Nejlepší odpověď
fcoop

Bůh je všemohoucí a vševědoucí.
Musel tedy vědět,že ti dva to jablko snědí.
A to je dost zajímavé.
Dá se z toho pár věcí vyvodit.
To je ale lidská logika.

Další odpovědi
Drap

Nedokáži posoudit, jak yl člověk moudrý před snězením jablka, ale myslím že nezmoudřel a stále opakuje stejné chyby. Zkouší i to, o čem ví, že by to neměl a podobně.
1, Nikdo neni tak moudrý. Zkušenost je zkrátka nepředatelná. Pokud umí naslouchat, může se z chyb poučit, ale zkušenost si každý musí získat sám.
2, Asi ano, u mnohých se to však stále míjí účinkem
3,Ano, musí to někdo vyzkoušet a i takovéto zjištění může být velice poučné a důležité.

anonym

Vidíte a já myslel že ten příběh je o tom, že dva lidé našli cestu ven z vězení. Ohraničeného rajského vězení s hloupými a hlavně naprosto bezdůvodnými pravidly typu „nesmíš jíst jablka“, proč „proboha“ ? Mají snad vysoký obsah vitamínů a jsou zdravá. Ten příběh je řekl bych o statečném vzepření se iracionálním dogmatům a o nalezení svobodného světa mimo Ráj … ale třeba se mýlím 🙂

magorvkleci

Člověk neudělal „opak toho, co neměl“, ale udělal právě to, co neměl. Tím zákazem měl být chráněn před nejstrašnějším hříchem: před pýchou. Z toho, co vidím kolem sebe soudím, že v tomto smyslu člověk jako druh nezmoudřel. Což člověka vede k sebezničení. Je otázka, jestli je to škoda a pro koho.

Jinak ovšem všichni celým svým životem stojíme na ramenech velikánů. Na poučení z poznatků mistrů i ze zkušeností zločinců je člověk založen.

ivzez

Udělat opak toho, co neměl, znamená udělat to, co udělat měl. (–:

Tzn., že v ráji nic začít nemohlo, protože první lidé udělali to, co udělat měli.
Koneckonců víme, že Bůh stvořil člověka k obrazu svému, takže nejspíš
počítal s tím, co se po jeho zákazu stane. (Možná, že to byl Jeho záměr.)
___

Jak přesně to bylo v ráji, se už asi nedozvíme, a myslím, že
ani to, že by strom poznání měl rodit právě jablka, není jisté.

(1) Není.

(2)
„Člověk se má poučovati, i kdyby poučení bylo na kamenech napsáno.“
… kterými jej ukamenují…

(3)
Každý(!!) musí vyzkoušet, kudy cesta (ne)vede.

Kepler

Na toto téma mám svou oblíbenou historku, možná jsem ji tady už uvedl: Eva kdysi dala Adamovi zakázané ovoce a od těch dob si Adamové pálí z tohoto ovoce destiláty, aby mu alespoň na čas vrátily ztracený ráj! Takže všechno špatné je na něco dobré, ale jestli je toho dobrého přespříliš, pak už je to špatné.

zjentek

Já nesouhlasím s Georgem v tom, že za vším byla jen prostá iracionální dogmata. Nařízení o jablku zpětně vnímám jako nadčasovou výstrahu před utrpením, které „budoucí“ lidstvo potká , když si bez rozmyslu nenasytně „vyžere úrodu“ způsobem, že mu poleze i z uší. A vidíte? Ubehly pouhé dva tisíce let a je to tady- máme vyžráno a zplundrováno, had měl pravdu.

zjentek

An, pockat, ted jsem se vam v tom trochu ztratil… když clovek sned to jabko, tak udelal opak toho, co udelat mel, ne? Anebo udelal opak toho, co nemel? Ted stemii v tom udelala, co jste nemela- gulas… ;)

annas

Bůh přikázal, že stvoření lidé nesmí sníst jablko ze stromu poznání – takže je neměli jíst, ale oni je snědli. To je tedy opak zákazu.