Já...

Nevvíte, jaký významový rozdíl je mezi 2 podobnými slovy „uskrovnit“ a „uskromnit“?

Doplňuji:
No význam pochopitelně znám…

Jen mi vrtá hlavou, že ty slova mají jiný základ slova a velmi podobný význam…

Jestli ta slova vznikla každé „svou“ cestou, anebo jestli jedno vzniklo zkomolenín toho druhého (a které bylo to původní)…

Nejlepší odpověď
annas

Začnu v historii a srovnáním příd. jména a slovesa. Původní staročeské slovo je skrovný, které mělo význam: neveliký, nehojný; pokorný, tichý; skromný, střídmý

Dnes je ve SSČ už v r. 1978 přídavné jméno skrovný uvedeno jen jako knižní, ve významu skromný se užívá velmi zřídka. Slovník cituje jen první dva významy.

Pro střídmost, nenáročnost se užívá příd. jméno skromný, od něho je odvozené podst. jméno skromnost.

Ve staročeštině bylo i podst. jméno skrovnost ve významu uskrovnění a synonymum pro skromnost.

Zajímavé je, že sloveso uskromniti (se) ve stč neexistovalo, bylo jsen sloveso uskrovniti (se) ve významu zmenšit, omezit.

V Českém slovníku z r. 1953 je příd. jméno skrovný uvedeno jen ve významu malý, nepatrný, nikoliv jako řidčí tvar pro skromný. Skromný pak jako nenáročný, spokojený.

Slovesa uskrovniti a uskrovniti jsou v obou slovnících uvedena jako běžná, bez jakéhokoliv omezení na rozdíl od přídavných jmen.

V průběhu 25 let došlo k posunu významu a četnosti užívání těchto slov.

Rozepsala jsem se šířeji, protože se o tuto problematiku zajímáte. Srovnala jsem užití přídavných jmen a sloves. Snad nevadí. Čeština se vyvíjí, některé tvary zanikají. Lze to vidět i z toho, že sloveso uskrovnit zůstává v běžné slovní zásobě jako synonymum pro uskromnit, zatímco přídavné jméno skrovný má tvar knižní.

Další odpovědi
dědapetr

Slovesa „uskromnit se“ a „uskrovnit se“ ale znamenají prakticky totéž: omezit se v potřebách (v jídle apod.).

Zdroj: http://twitter­.com/pravidla/sta­tus/17153242571997184