Josef.P

Nevíte, zdali došlo v níže popsané situaci k přepětí? Je to nebezpečné? Měl bych na noc přístroje odpojit?

Dnes asi ve 4 se vypnulo veřejné osvětlení v naší ulici, pak se znovu zapnulo, ale tlumeně, jas byl přibližně čtvrtinový, v tu chvíli se mi zapnula tiskárna, problikl monitor a restartovaly se hodiny u elektrické trouby, přestalo to ve chvíli, kdy se lampy plně rozsvítily, zkontroloval jsem všechny přístroje v domácnosti a naštěstí se nic nestalo. Nevíte, jestli bych na noc neměl přístroje odpojit?

Nejlepší odpověď
Arne1

K přepětí asi ne, spíše podpětí.

Další odpovědi
led

V prípade poruchy na prívode elektrickej siete je vhodné všetky spotrebiče v následnej časti elektrického rozvodu vypnúť. Ponechajte si zapnutú len 1 žiarovku ako informáciu (rozsvietenie) znovuzapojenia elektrickej siete. Potom postupne pripájajte ostatné spotrebiče. Zabránite tak ich prípadnému poškodeniu pri eventuálnom prúdovom náraze.
V popisovanom prípade išlo zjavne o podpätie (Arne1) preťaženej siete.

Jiří Bohumil

Nešlo o přepětí ale o podpětí při automatické zapnutí sítě po jejím výpadku a „nahození“ při neodstraněné poruše. Většinou dojde okamžitě k opětovnému vypnutí.
A teprve, až jsou obvody sítě v pořádku, dojde k obnovení už s řádným napětím.
To že se zapnula tiskárna, problikl monitor a i ty hodiny, bylo způsobeno tím, že vše bylo v provozu (tiskárna a monitor zřejmě ve „spícím“ pohotovostním stavu") a po obnovení napětí se uvedly do původního stavu.
Většina všech zařízení a domácích spotřebičů je, různými způsoby, chráněna proti těmto krátkodobým poruchovým stavům.
Ale pokud je vypnutí sítě zaregistrováno uživatelem, není na škodu (jak píše led) spotřebiče vypnout až do obnovení napětí.
Ale většinou toto není reálné, dochází k těmto stavům i v případech nepřítomnosti a poškození spotřebičů, z tohoto důvodu, je už dnes poměrně vzácné.
Jinak, v případě poškození spotřebiče a pokud je uzavřena pojistka „na domácnost“ s připojištěním ne el. domácí spotřebiče, platí ne poruchy i tímto způsobené, tato pojistka.