Dochy

Nevíte, zda se výroba sušenek Derby také někam nepřesunula?

Koupil jsem Derby sušenky (Opavia, „RETRO“ edice). Nějak chuťově neodpovídají tomu, co pamatuju z minulosti. Ne že by kdy patřily k mým nejoblíbenějším, ale tentokrát mi připadaly vyloženě „o ničem“. Kouknul jsem na obal, kdo a kde to vyrábí a našel jsem jen značku Opavia a že je distribuuje Mondelez. Nějak jsem si vzpomněl na aférku s piškotama Opavia, jejichž výroba se přesunula, a ačkoli se prý vůbec nic na receptuře nezměnilo, jsou chuťově někde naprosto jinde a začal jsem radši kupovat nějaké náhražky se značkou obchodních řetězců, které jsou původní chuti našich piškotů o hodně blíž.

Odpovědi
Arne1

Opavia je nyní už jen formální značka bez jakéhokoliv vztahu k nějaké historii nebo továrně. Na obalu máš jasně napsané, že skutečná značka je MONDELEZ ☹

elkon

Všechno se šidí, to je ten český kapitalismus.Napřed se zmenšovalo balení potravin, ale protože to nejde donekonečna, tak se začalo vykrádat složení. Ale vlastně to platí pro všechny oblasti, nejen potraviny. Stačí se podívat jak dlouho dnes vydrží třeba žehlička, lednice apod. „Ať žije tržní hospodářství“.

annas

V odkazu se můžete podívat na složení sušenek Zlaté derby. – Opavia je jen značka.

Země výroby: neuvedeno
Země původu: neuvedeno
Výrobce: Mondelez Czech Republic s.r.o
Dodavatel: neuvedeno
Data ze dne: 26.2.2017

Za palmový tuk bodržely sušenky –2, za obsah blíže neručeného aroma –5.

https://www.fer­potravina.cz/su­senky/zlate-derby

Jedině srovnat se složením původního výrobku.
--

"V roce 1999 byly Čokoládovny rozděleny – Nestlé nadále zastřešovalo výrobu čokoládových cukrovinek, zatímco pod firmu Danone spadala výroba trvanlivého pečiva. O dva roky později se Danone Čokoládovny přejmenovaly na Opavia – LU.

V roce 2007 Opavia přešla pod americký koncern Kraft Foods, v roce 2012 pak pod Mondelēz International, který vznikl rozdělením Kraft Foods na dvě samostatné skupiny.

V současnosti se označení Opavia využívá výhradně jako značka produktů. Na její podporu vznikají nové reklamní kampaně.

Společnost Mondelēz International vyrábí v Česku tradiční výrobky, mezi které se řadí produkty jako Tatranky, Esíčka, Koka, Věnečky či Fidorka. V posledních letech uvádí na trh i zcela nové produkty pod značkou Opavia, které následují trend zdravějšího mlsání."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Opavia
--

"Továrna na sušenky za čtyři miliardy. Mondelez otevřel v Opavě novou halu

Americký výrobce cukrovinek Mondelez International ve čtvrtek v Opavě otevřel novou výrobní halu. Do stavby haly a modernizace původní výroby firma investovala více než čtyři miliardy korun. Místní závod se tak stal největší továrnou na sušenky této společnosti v Evropě.

Naopak negativní pozornost firma vzbudila přesunem výroby tradičních piškotů Opavia do Polska v roce 2015. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) firmě v této souvislosti nařídila, aby na piškotech uváděla zemi původu."

atd.

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/to­varna-na-susenky-za-ctyri-miliardy-mondelez-otevrel-v-opave-novou-halu-17419

"Hned tři továrny zaměřené na výrobu těchto produktů, v Opavě, Lovosicích a Mariánských Lázních, zde provozuje společnost Mondelēz International. Přitom právě továrna v Opavě je největším a nejmodernějším výrobním místem této firmy v Evropě. .

Denně se v Opavě vyrobí neuvěřitelný milion sušenek Oreo a spolu s nimi i další produkty světově známých značek, jako je Milka, Cadbury nebo belVita, kterou v České republice známe jako BeBe Dobré ráno. Ve všech továrnách se ale také vyrábějí sladkosti české národní značky Opavia.

Lovosice dodávají pod značku Opavia Tatranky, Miňonky, Koka, Esíčka, Derby a další produkty. atd.

https://www.ces­kenoviny.cz/zpra­vy/mondel-274-z-international-susenkova-velmoc/1820451

anonym

Mondeléz, což je francouzská firma myslím, zkoupila a pohybovala se na našem trhu.

Dochy

Arne1: Dík, ale předpokládám, že převzali i fabriky. Na chuť nového výrobku bych nespoléhal, ale když použijou konkrétní značku výrobku tak změna vlastností je podle mně prakticky podvod.

annas

Derby se vyrábí v Lovosicích. Společnost vyrábí produkty Opavia v Opavě, Lovosicích a Mariánských Lázních.

Arne1

Pokud nepřevezmou kompletní recepturu, tak je hala k ničemu. Před nějakou dobou byly velké debaty tuším o nepoživatelných piškotech (ani psi je nechtěli) – Výroba Opavia Mondelez Polsko

Dochy

a ještě: „Mondelez otevřel v Opavě novou halu“ – 2018
https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/to­varna-na-susenky-za-ctyri-miliardy-mondelez-otevrel-v-opave-novou-halu-17419
tak bych čekal, že něco pro naše chutě by tu ještě (z)být mohlo…