annas

Nevíte, z které doby a z kterého území pochází první žvýkačka? Co se asi žvýkalo?

Podobná otázka o první žvýkačce u nás byla položena, ale mě zajímá, zda byl někde objeven její pozůstatek.

Nejlepší odpověď
vagra

Archeologové objevili ve Finsku žvýkačku z neolitu starou asi pět tisíc let. Pravěký člověk ji vyrobil z březové kůry a zachovaly se v ní dokonce otisky zubů. Jde o jednu nejstarších dosud nalezených žvýkaček z doby kamenné.
Žvýkačka je vlastně kus březového dehtu, kterou pravěký člověk vyrobil suchou destilací březové kůry. To v praxi znamená zahřívání nasekaných kousků kůry nad ohněm. Z těch nakonec zůstane jen černý pevný zbytek – dehet.
Neolitický člověk používal tento druh žvýkačky k léčbě zánětů dásní. Březová kůra má totiž antiseptické vlastnosti, vysvětlil profesor Trevor Brown z univerzity ve středoanglickém Derby, kde objevitelka studuje. Žvýkačka ale fungovala i jako lepidlo při opravě nádob.

Zdroj: http://historic­ky.blog.cz/en/0906/­archeologove-nasli-5-tisic-let-starou-zvykacku

Další odpovědi
anonym

Objevitelkou toho, co se zdá býti žvýkací „gumou“, je třiadvacetiletá Sarah Pickinová, britská studentka archeologie. Během archeologické expedice ve Finsku našla toto zkamenělé cukrátko a i podle otisků zubů odhadla, že by mohlo jít o žvýkačku. Přesto se prý raději kolegů zeptala, aby se ujistila, že je její podezření správné a že nejde třeba o nějaký fosilizovaný zvířecí exkrement.

David Beneš

A jinak u nás se od praslovanských dob až do doby moderní žvýkaly kousky ztuhlé stromové smůly – používaly to přadleny, když si při dělání nití z příze potřebovaly slinit prsty, tj. potřebovaly mít v puse hodně slin.