yesno

Nevíte vidovou dvojici ke slovu strachovat se? děkuji

Nevím si rady. Ostatní slova mám, ale zrovna strachovat se nevím.

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo zadat do vyhledávače odpovědíí. Před 3 dny sem odpovídala.

Poradím, protože byste na netu zřejmě vidový protějšek nenašla. Nevím, zda je výraz v učebnici. Je to poměrně těžký úkol, protože dokonavý protějšek se užívá řidčeji, má trochu ráz knižní. Jde o slovesa zvratná, takže i vidový protějšek musí mít tento tvar.
.
Strachovat se x zastrachovat se = nedokonavost x dokonavost.

Strachovat se : pocíťovat,, projevovat strach o někoho nebo. o něco.
Zastrachovat se: pocítit na chvíli strach, projevit obavu; zabát se

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-vidova-dvojce-ke-slovesu-strachuje-se

annas

Samozřejmě, že" jsem" odpovídala. Kaju se, ale moc to nepomáhá. ☹

anonym

tomu se an. rika : bolakovstina … ! :)

  • iv-

annas

Ad iv, je to tak, sám vložil na toto téma otázku. 🙂

Ale sama víte, že často lítají kameny 🙂

anonym

kameny ? ja myslela, ze to jsou broky ! :)