Sinsin

Nevíte, proč si dodnes spousta lidí myslí, že Země je kulatá?

Nejlepší odpověď
marci1

Taky se divím. Země je normálně placatá, nesou ji čtyři sloni, kteří stojí na želvě. 🙂

Další odpovědi
zjentek

Zajímavé je, když se zadíváme hluboko do hmoty, že tam najdeme jen energii a samotná hmota tam vlastně není. Jak si potom mohu myslet že je něco kulaté, když to tam vlastně není. Mně se líbí teorie s časovými body které jsou tady s námi všechny v jediné přítomnosti a obsahují veškerou nám známou i neznámou minulost i budoucnost. Představte si čas jako jednotlivé body s informací. Vše co se děje, je obsaženo v těchto bodech. Páni, ovšem představit si takový počet bodů, to dost dobře nelze, protože celá historie i budoucnost je teď a tady, v bodech s informací, ale… Kdybychom uvěřili, mohli bychom si zvolit zcela jinou cestu vývoje- dosáhnout na jiné body, třrba jen odolnější, přesvědčenější jednotlivec, nebo dokonce nějaké společenství i jako celek (no to už by bylo příliš dokonalé, přizvat ke svému přesvědčení ještě několik podobných a dojít s nimi k absolutní shodě, pche, nemožné…). No když nad tím tak přemýšlím, pak každá možná cesta, která mě napadá, signalizuje z mozku nějakou jinou cestu, která je sice v rozporu s tou, po které kráčím, ovšem už jsem po ní někdy šel (už jsem na jiných těchto bodech stál). A pokud je teorie s body možná, tak jsem po ní šel právě nyní, tzn. v současnosti/pří­tomnosti. Abych tedy i správně časoval, znamenalo by to, že po ní JDU. Stále dokola a dokola, v neexistenci času. Všude zjentek paralelně cestami jiných/různých rozhodnutí. A co právě v tuto chvíli děláte vy???

Drap

Já si to také myslím a nejen já.

led

Ako Zem môže byť guľatá? Veď to by znej všetci zo spodnej časti popadali… hmm, ale kam? …na zem predsa nemôžu!
Aj keď kozmonauti tvrdia, že obleteli Zem a nevideli jej koniec, ani začiatok a to krúžili zo všetkých strán. Tak, pod ťarchou týchto pozorovaní, asi budem musieť priznať guľatosť Zeme.
Ale na čom je Zem zavesená? Na vesmírnom vianočnom stromčeku? Čo myslíte, môžem mať pravdu?
Určite niektorí užívatelia, nevydržia a zasypú nás vedeckými dôkazmi o guľatosti Zeme. Ale nedajme sa, držme sa rozprávok starých mám… vlastne nie, ony (niektoré) tvrdia, že zem je plochá ako tanier. Tak komu veriť?

Filip84

Nevím, obecně mne nezajímá, co si lidé myslí o exaktních věcech.

Ne/kulatost Země není otázka filosofická, ale faktická, to jest, buďto znáš objektivní materiální pravdu, a pak víš, nebo neznáš objektivní materiální pravdu, a pak nevíš. V každém případě buďto víš, nebo nevíš, a jestliže nevíš, buďto se naučíš žít s faktem, že nevíš, nebo věříš.

Pokud pochybuješ o faktu, že Země je kulatá, pak, pro Tebe, může být stejně kulatá, jako placatá, krychlová, nebo mít, třeba, tvar krystalu. V každém případě, jestliže nepovažuješ kulatost země za faktum, pak nevíš, a pokud nevíš, nemůžeš tvrdit, leda věřit.

Proto nerozumím smyslu dotazu na to, „proč si … spoust lidí myslí, že Země je kulatá?“, to je jejich věc, nikoli Tvá starost.

Jediná racionální odpověď na otázku, proč si lidé něco myslí o exaktních věcech je, že jsou pomatení hlupáci.

annas

Kolik lidí je spousta. hodně, mnoho . Jakk jste to zjistil, kolika jedinců jsste se ptal? Je laždého věc, co si myslí, záleží na Vás, , o čem jste vy přesvědčený. Zřejmě jste využil analogii, že názory několika jediců jste zevšeoébecnil a a použíl u počtu mnoho.

kulatosti Země je v artchivu množství otázek.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=kulat%C3%A1%20­zem%C4%9B%20
.

aliendrone

Protože pokud se na ni podíváš v dostatečném odstupu (abys ji celou pohledem obsáhl), tak se kulatá JEVÍ. Překvápko? ;) :D :D

MNOHEM zajímavější je zjentkova odpovď, úpo čumím. Zdá se mi to NEBO přemýšlí o celkem zásadních věcech? Každopádně i když neznám „teorii časových bodů“, tak to vystihl celkem správně. Jen tak nějak z opačného konce.

Totiž hned z první (pokud se něco VÍ o přírodě) zavrhneš koncept SOUČASNOSTI. Víme, že něco jako absolutní současnost/pří­tomnost (nějaké společné „právě TEĎ“) NEEXISTUJE. Potažmo neexistuje ani minulost a budoucnost (logicky, když není TEĎ, nemůže být „něco před tím“ nebo „něco poté“), přestože se nám zdá, že očividně existuje. Je to způsobené naším vnímáním světa (pomocí nedokonalých smyslů).

Ona i ta další koncepce „mnoha různých cest pro zjentka“ ve skutečnosti odpovídá všem dosavadním zjištěním, jakkoliv se neumíme dostatečně vypořádat s kvantovým přechodem. Tedy z kvantové nekomutující nelokální reality, kde neexistuje kauzalita do její podmnožiny „naší makroreality“, která již komutuje a kde již kauzalita (podobně jako čas) je nezbytná (emergentně se vynořuje do zjevné existence). Ve skutečnosti nám „to co JE“ popisuje pravděpodobnost (vlnové funkce) a jakkoliv představa zjentka beroucího si Emmičku někomu přijde jako legrační, tak ve skutečnosti je „jen HODNĚ MOOOOC nepravděpodobná“. (Ve stavu superpozice jistě existuje i „paní Emmička Zjentková“, no.)

Zjentku, ty PADOUCHU, ty té chudince NEDÁŠ POKOJ? Vždyť je vdaná! Vrznout si – OK, ale ničit manželství? TO SE DĚLÁ FUJKY CHMEYDE? ;) :D :D

Rokio

Země nemá tvar koule. Jedná se o nepravidelnou kouli, ale normální koule to není.

paul1

Přibližně kulatá je, ale na pólech je mírně sploštěná.

cochee

Protože ve škole nedávali pozor. Stejně jako někteří z přítomných, kteří zde tvrdí, že se to ve škole učili. Ne, neučili. Odmyslíme-li nepravidelnost zemského povrchu, je Země rotační elipsoid, nikoliv koule. Někdy se též označuje jako geoid, což ale není geometrický pojem, spíše fyzikálně-geografický.

df

Sám nevím, jaká je. Až já se na tu Zemi kouknu vlastníma očima z odstupu z vesmírné lodi, tak řeknu najisto, že je takova nebo jaká.

Pavel Hájek

Ano je placatá a na noc se zhasíná. 🙂

da ny

Nevím. ;;D
Placka, koule, elipsa..... není to jedno? Hlavně, aby ji lidé nezničili.
Ať si každý myslí to své/co chce.....

elkon

Protože není hranatá a navíc jsme se to učili ve škole. Ty zřejmě ne, jinak bys to nepsal.

dubraro

Protože se to učili ve škole.

dnb

Nejspíš proto, že to tak skutečně je. I když vezmeme-li v potaz to, že obvod poledníků a rovníku je trochu odlišný, stále by se dalo tvrdit že se jedná o kouli, nikoliv o kostku či tak něco…

plebs

Poněvadž to média bulikují po roce 1948 odhadem 2/3 věřilo v Sovětský svaz po roce 1989 2/3 věří USA

Atua Tuvalu

Aby se měli blbý na co ptát

Ok ok země není přesně kulatá má tvar Geoidu ale rozhodně je to bližší kouli než placce

Porkman

Asi protože je kulatá, ne?🤦

Darcy

led: a tanierik je to hlboký alebo plytký? 🤔😉

Ja keď tak pozerám na okolie, tuším by som verila na tú dutú zem a jašterov – minimálne by to vysvetlilo počiny Slovenských politikov 😂 a niektorých kolegov a ľudí v meste 😒

Darcy

jsem zastáncem zjentekovi teorie časoprostorové kostky.
To že je náš životní prostor právě teď tvořen spláclou téměř koulí, je taky jen dočasné (s pohledu vesmíru).
Ale ještě tady máme teorii duté země a ještěrů..

zjentek

Led, u vás je Země gulatá, to je něco diametrálně odlišného. Taky jistě existují světy, kde je třeba Země bulatá, jako ten chleba. Znáte to ze staré školy od učitelů- jsi bulatý, jak chleba kulatý. Ne snad? (; ((;

led

zjentku, já ti nevím, boule na škole při potýčkách dostávali jenom kluci a my holky zase koule (z pisemek, když nám kluci nedali opsat, za to, že jsme jim po jejich potýčkách nefoukali na bolístky)