annas

Nevíte, proč na Sibiři vzniklo pojmenování „nebeský sob“?

Nemohu najít zdroj. Děkuji.

Nejlepší odpověď
BEAES

Jedna legenda praví-

Na počátku věků šestinozí sobi snadno unikali před lovci. Pro zábavu se téměř nechali chytit, ale v poslední chvíli kopytem udeřili do země, poskočili dopředu a plnou rychlostí zmizeli v dáli. Lov na šestinohého soba byl nejen náročný, ale i vzrušující.
Jednoho dne se jeden ze sobů potuloval kolem stád, která patřila lidem. Byl obrovský, a když se objevil mezi domácím zvířectvem vyvolal paniku. Všechna zvířata se rozprchla. Rozhodně se musí sob nějak zneškodnit, aby nemohl páchat další škody. Nejlepší z lovců ho začal pronásledovat.
Zvíře mělo náskok, ale lovcovi lyže klouzali na zmrzlém sněhu rychlostí blesku. Veškerá lovcova energie se upínala jedním směrem. Chytit soba živého a uříznout mu dvě z jeho šesti nohou, aby se změnil v obyčejné zvíře a nemohl se už beztrestně vysmívat lidem.

Zdroj: http://dreamer-s.blog.cz/0908/ne­besky-sob-sibir