annas

Nevíte,pro kterého panovníka byl vymyšlen bešamel a jak získal pojmenování?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
iceT

Pod svým dnešním názvem se Bešamel poprvé objevil ve slavné francouzské kuchařce Le Cuisinier François z roku 1651, napsané Françoisem Pierre La Varennem. Omáčka byla pojmenovaná na počest markýze Louise de Béchameila, finančníka a správce Bretaně, který je místy nesprávně označován za autora receptu.

Za směrodatný je však dnes považován především recept Louise Saulniera z roku 1914, uveřejněný v knize Le Répertoire de la Cuisine.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Be%C5%A1a­melov%C3%A1_om­%C3%A1%C4%8Dka

Další odpovědi
vagra

Ludvík XIV., úžasný Král Slunce nebyl labužník, ale žrout. Na jeho dvoře se zrodila spousta dobrot.
Například bešamel, bez kterého bychom si dnes neuměli představit žádnou bílou omáčku.
Kdo skutečně vymyslel bešamel, se neví. Je to starobylá omáčka, používaná v evropské kuchyni už od 14. století.
Dvorní kuchař Krále Slunce Francois Pierre de la Varenne prostou verzi z másla, mouky a mléka vylepšil a onu lahodnou omáčku nazval na počest správce královského majetku Louise de Béchameil jeho jménem.
Zkomolením se postupem času z „béšameje“ stal „bešamel“ a na pana správce se zapomnělo.

Zdroj: zkráceno a drobně upraveno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/210572235­300031/