Svobodny

Nevíte někdo, co znamená pojem v internetové terminologii „proxy server“?

Nevíte někdo, prosím Vás, takhle čistou náhodou, co znamená pojem v Internetové terminologii: „Proxy Server“ ?

Odpovědi
dubraro

Proxy znamená doslova zástupce, zástupný.
V internetu je proxy server například v místě připojení firmy do internetu. Prohlížeče na počítačích zaměstnanců žádají stránky od proxy serveru a on je žádá od poskytovatelů obsahu. Proč ta komplikace? Za prvé, když o tutéž stránku požádá jiný počítač, odpoví mu sám proxy, tím to zrychlí a sníží provoz na připojení. Za druhé, proxy může dotazy kontrolovat a nepřeposílat stránky zavirované, porno nebo jinak nežádoucí.

Jinak též proxy hodnoty – například zjišťování počasí v historii podle letokruhů stromů, nebo proxy válka – nerozdají si to na férovku USA s Ruskem, ale Sýrie s ISIS.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Proxy_server

Dochy

Jde o nějaký server po cestě, který se (zpravidla) snaží tvářit jakoby tam nebyl ale nějakým způsobem zprostředkovává komunikaci mezi klientskou aplikací (např. chrome na Tvém PC) a vzdáleným serverem (např. rozcestník na www.seznam.cz). Fungují ale pro různé různé protokoly.
Jejich funkce: může dělat nějakou kontrolu obsahu, může mít funkci cache (např. statické soubory pokud přes něj projdou u sebe uloží a při dalším požadavku už se nedotazuje na originální server a rovnou dodá svou kopii)
Dále může zprostředkovat komunikaci mezi různými segmety sítě (gateway) jak fyzicky tak třeba logicky…

zvonisek

Vepište oAno, až mu zčernal a uhnil ocas, protože to byl čert.dpověď…

autacek

Protože ti patrně výsledky vyhledávače nic neříkají, https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=proxy+ser­ver+v%C3%BDznam&oq=pro­xy+server+v%C3%BDz­nam&aqs=chrome­..69i57.3715j1j7&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8
tak snad jen v krátkosti, je to služba která běží někde na vzdáleném počítači, ty adresuješ na tento počítač své požadavky a ten se ptá jeho jménem dále a přeposílá ti je zpět. Nejčastěji se můžeš setkat s proxy pro port 80 a protokol http, tedy pro prohlížení webových stránek. Stránky které si přečteš pak neznají pravou identitu stroje, kdo si je čte, nýbrž identitu stroje, na kterém běží tento proxy server. Dřív se to používalo pro sdílení internetového připojení na doma, dnes dost často na zakrytí své pravé identity.