zjentek

nevíte někdo, proč jsou svíčky na hřbitovech v převážný většině červený?

..čím je to daný? Nezdá se vám, že to tam pak vypadá trochu ďábelsky?
Doplňuji:
Gecco: takže možná kdyby bylo více výrobců transparentních kelímků na vosk, tak by se to křesťanství na hřbitově ani tolik neprojevilo, né? Pokud má většina lidí svůj rozum, pak by to tam mohlo plápolat jasnými a přirozenými plamínky ..to by bylo romantické né?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že ten, kdo rozsvítí svíčku na hrobě, nepřemýšlí nad její barvou. Pro něho světlo svíčky znamená, že ten, kdo vzpomíná, ještě žije a nezapomíná. .

Symbolika barev je různá, známá je jako symbol srdce, krve, lásky, věrnosti atd. Ale je to i barva litrugická, náboženská.

Povídání o červené barvě najdete v Závěrečné práci Červená, bílá a červená od Aleny Štěpánkové. O barvě červené je zmínka až na konci práce.

http://www.hup­tych.cz/data/kur­zy/prace-frekventantu/A­lena%20St%C4%9­Bp%C3%A1nkov%C3%A1_%C4%8­Cern%C3%A1_b%C3­%ADl%C3%A1%20a­%20%C4%8Derven%C3%A1­.pdf

Třeba to, že červená barva je velmi stará, je to barva krve. Ta koluje v těle, proto je u většiny národů spojovaná s životem, životní silou. Proto byla používáná už v paleolitu. Pozůstalí své zemřelé natírali červenou barvou, do hrobu přidávali drobné předměty červené barvy. To vše mělo zemřelým zajistit „dobrý posmrtný život plný síly“, zachráni je před ohněm pekelným. .

Dále je to barva mučedníků, tedy i Krista, který zemřel na kříži a vykoupil všechny živé i mrtvé. Jde tedy o božskou barvu, jakousi spojnici mezi pozemským a posmrtným životem, tedy Bohem.

Při bohoslužbách se význam liturgických barev dodržuje, ale výroba červených svíček je zřejmě tradice, aniž by výrobci znali důvod. Jsou přece svíčky i v rlůzných jiných barvách.

Další odpovědi
gecco

Nejenom „červený“ – jsou jasně červený…
Tato barva v křesťanství symbolizuje lásku, vzpomínky pozůstalých na zemřelé…
😉
Doplňuji:
Myslím, že to není problém výrobců – ale zájmu zákazníků, ne?
😉
Svíčky jsou na trhu všech možných barev, zákazníci jsou konzervativní…

anonym

ritual a dogma
Doplňuji:
Urna s popelem v bytě je super nekromantický doplněk pro ovečky plných romantických emocí zaslepené zvykem rozpravy s mrtvolama a ještě s fotkou pro větší grády.

zjentek

chtěl jsem napsat- svůj zdravej rozum