nevíte někdo okamžik kdy je nebeské těleso k zenitu nejblíže

Nejlepší odpověď
tom004

VÝŠKA hvězdy nad obzorem ( h ) :
Je to ÚHEL ( h ) měřený od roviny obzoru po výškové kružnici směrem k zenitu (nebo k nadiru) až k hledanému bodu.

  1. od roviny obzoru k zenitu je výška (h) KLADNÁ : ( plus 0° – 90° )
  2. od roviny obzoru k nadiru je výška (h) ZÁPORNÁ : ( mínus 0° – 90° )

Zdroj: http://www.ti­pyainspirace.cz/as­tro/index.php?rub=as­tro&sub=013

Další odpovědi
Newton

Těleso je zenitu nejblíže,když má největší výšku nad obzorem,t.j.když protne rovinu procházející poledníkem,na kterém stojí pozorovatel.