Nevíte někdo něco o prvním telegrafu?

kdo ho vymyslel a kde???

Nejlepší odpověď
iceT

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Te­legrafie

Lidé se odjakživa snažili komunikovat na větší vzdálenosti než jim umožňoval jejich vlastní hlas. Takovéto informace musely být přizpůsobeny druhu přenosu, tj. kódovány. Přenos kódovaných zpráv na vzdálené místo byl nazván telegrafie. Nejstarším způsobem telegrafie byly zvukové signály (bubny – tamtamy) a optická signalizace (oheň, kouř, vlajky, semafory, zrcadla).

Po objevení elektřiny bylo možno přenášet signály po drátě využitím elektrického obvodu. Nejprve se objevily elektrostatické telegrafní systémy. První předvedl Charles Morrison v roce 1753: z Leydenské lahve vedl dráty k 26 malým papírkům, na kterých byla napsána písmena. Přivedením elektrostatického náboje na určený papírek (písmeno) došlo k jeho pootočení do čitelné polohy. Podobné pokusy dělali i další následníci, ale zůstalo jen u těchto pokusů.

Ze slepé uličky se telegraf dostal až tehdy, když roku 1820 Oersted zjistil, že kolem elektrického vodiče (drátu) vzniká elektromagnetické pole schopné otáčet ručičkou kompasu. Na tomto principu vznikl elektromagnet a další vývoj už byl „jen“ otázkou dobrých nápadů. V roce 1832 se objevují první jehlové telegrafy (tehdy se říkalo galvanoměry). Jeden z nich předvádí v tomto roce v Německu i ruský technik a diplomat P. L. Šiling. Systém používá pěti jehlových ukazatelů k indikaci zvláštního kódu, jehož význam se pak hledá ve slovníku.

Další odpovědi
hanulka11

První byl předveden roku 1753 jistým panem Charlesem Morrisonem, který vyvedl dráty z Leydenské láhve k 26 malým papírkům s písmeny. Přivedením elektrostatického náboje se papírek pootočil do čitelné polohy. Podobných pokusů se provádělo mnoho.

Roku 1820 Oersted zjistil, že kolem elektrického vodiče (drátu), kterým prochází proud, vzniká elektromagnetické pole, které je schopné otáčet ručičkou kompasu. Takto vznikl elektromagnet. V roce 1832 se objevují první jehlové telegrafy. Jeden z nich předvedl ruský technik a diplomat P. L. Šiling. Systém byl založen na 5 jehlách, které ukazovaly speciální kód, který se pak hledal ve slovníku.

Ještě téhož roku (1832) se vrací domů do Spojených států muž, který byl v okruhu telegrafu jeden z nejvýznamnějších a také ten, který vymyslel elektromagnetický telegraf. Tento muž nosí jméno Samuel F. B. Morse. Vracel se domů na poštovní lodi „Sully“ a tam ho zastihla zpráva o smrti jeho první ženy. Zpráva k němu putovala 14 dní. Tato událost a rozhovory s jedním cestujícím o nových elektromagnetických objevech v Evropě ho inspirovaly k poznámkám o „Záznamovém elektromagnetickém telegrafu“ a kódu z čárek a teček pro jednotlivé znaky abecedy. O rok později předvádí svůj první telegraf, který přenáší signály po drátě. Na jednom konci byl vypínač a na druhém konci kolo s navinutým papírem, které se otáčelo, a pomocí spínání vypínače byl papír označován.

Zdroj: http://www.po­weron.cz/drsji­ny_komunikace__2____te­legraf

Děda Louda

Už staří Řekové…používali pro přenos a předávání zpráv pochodňový telegraf od pátého století před Kristem.
Určitě ale nebyli zdaleka prvními, kdo se pokoušel o dálkové spojení.