Slayer5

Nevíte někdo co znamená tohle přísloví? A o čem vůbec je?

Položí-li tě do vody, voda se znečistí, položí-li tě do zahrady, ovoce shnije.

Nejlepší odpověď
marci1

Je to sumerské přísloví. Asi je to o člověku, který má špatné vlastnosti, je zkažený.

Další odpovědi
annas

Určitě tato slova souvisejí se se sumerskou mytologií, v níž sehrálo úlohu např. stvoření světa, potopa světa (Gilgameš) a strom života.

V mýtech Sumerů se objevuje množství bohů, jakožto bytostí, které jsou sice nadřazeny lidem, avšak mají lidskou podobu a dobré i špatné vlastnosti. Strom života, je spojovaný s hadem – představuje zlo. Ten pomohl člověku okusit ovoce z tohoto zakázaného stromu – zatracení. .

Proto se domnívám, že znečištěná voda souvisí s bahnem při záplavách, které zde byly časté. Ty způsobily, že i ovoce na stromech shnilo. Stejně jako potopa světa, trest za „hříchy“, připravila Sumery o vodu, ale i o zahradu s ovocem.. Zahrada byla totiž cestou do ráje.

Přeneseně. Tak je to i se špatným člověkem – nejen sebe, ale i ostatní přivede do neštěstí, „přivolá“ potopu světu – dále symbol hada – takže se lidem uzavře cesta do ráje. Nějakým způsobem se musí vykoupit.

Takový člověk je jako" bahno", které znečistí vodu, ale způsobí i shnití ovoce. Takže zlo přinese zlo a je potrestané.
--

Přečetla jsem několik stránek o sumerské mytologií, stromu životu, potopě světa atd. Tyto jednotlivé informace, náznaky a atd. jsem spojila, využila i některých znalostí z bible, které se většinou shodují. Prpto nemu uvést konkrétní zdroj.

Beer4Real

O tobě.