honza19hk

nevíte někdo co to je DAMPR

co to je DAMPR a kde se to pužívá-slyšel jsem že je to prý nějaké auto

Nejlepší odpověď
kenyrts

Stojíte vedle kola, které je větší než vy, a nestačíte se divit. Tomuhle autu nesahá žádný supersport ani po ráfky – doslova. A za volant se leze po schůdkách. K řízení takového víc než stotunového obra – přesně 109 769 kilogramů – je vám nanic i řidičák na nákladní auto
Pojízdná stodola, která se prohání po lomech, váží, když je prázdná, padesát tun a naloží dalších šedesát. Odborně se tomuhle obřímu náklaďáku říká dampr. Ani šoférovi se neříká „řidič“, ale strojník. "Když to chcete řídit, nemusíte mít řidičák, musíte mít ale takzvaný strojnický průkaz a projít zvláštním zaškolením.

Další odpovědi
Swond

Dampr se také říká jedné verzi Tatry 6×6 která se těmto obřím vozům tvarem korby mírně přibližuje a protože je větší, než Liaz (taktéž nákladní vůz Československé a České republiky), řidiči jí často přezdívali Damper. Kdo měl(má) více Tater a každou jinou, tam, slovo Damper jasně zůžilo výběr na jeden jediný typ Tatry se stejně řešenou korbou. Ta je navíc zesílená a vyhřívaná výfukovými plyny.
Přibližně ve 3/4 stránky ve zdroji je červená tatra s naloženou hlínou stojící v kopci, nad ní bagr.. Má korbu až nad celou kabinu, kabina má čumák – je to Tatra Jamal s korbou Dumper

Zdroj: http://images­.google.cz/im­gres?imgurl=http://www­.tatratrucksu­sa.com/Images/Ta­tra-Jamal-rot-Vaclavik-200505-01.jpg&imgrefur­l=http://www.ta­tratrucksusa.com/AT­T%2520Tatra%2520Pho­tos.html&usg=__SFw9i­U2Jx90VqMAn2KGO3Wn0Y­uk=&h=600&w=800&sz=73&hl­=cs&start=56&um=1&tb­nid=0NZ4budpXZQTRM:&tbn­h=107&tbnw=143&prev=/i­mages%3Fq%3Dta­tra%2B6x6%26ndsp%3D21%26­hl%3Dcs%26lr%3D%26rlz%3D­1C1CHMA_csCZ349CZ350%26s­a%3DN%26start%3D42%26um%­3D1