Kaxx

Nevíte nějaká zajímavosti o Napoleonu Bonaparte a jeho vězněním na ostrově Elba a sv. Helena?

Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi
manon

Nebyl prý tak malý, jak se traduje:

Navzdory tradičnímu zobrazení Napoleona Bonaparte však není pravdou, že byl nějak zvláště malý. Po jeho smrti v roce 1821 byla zaznamenána jeho výška – 5 stop a dva palce. Šlo však o v té době používané palce francouzské, které měřily jednu desetinu stopy – tedy asi 3 cm.

V přepočtu na palce britské jeho výška činila 5 stop a 6,5 palce. Napoleon byl tedy vysoký asi 168 centimetrů, byl tedy vyšší než průměrný Francouz 19. století. Ke špatným převodům se ještě přidal nesprávný výklad Napoleonovy francouzské přezdívky „Le petit caporal“. Nefrankofonní země překládají petit jednoduše jako malý, ačkoliv přezdívka vznikla na základě Napoleonova úzkého přátelství s jeho vojáky. A nakonec, Napoleon býval vždy obklopen svou elitní gardou, jejíž členové vždy měli minimálně šest stop.

Napoleon tedy nebyl tak malý, jak se obecně traduje. Byl jen o 4 cm menší než dnešní velká filmová hvězda Tom Cruise a o dva centimetry by vyčníval nad držitelem Oskara za film Rain Man Dustinem Hoffmanem.

Doplňuji:
Napoleon si na Svatou Helenu odvezl i menší zásobu kolínské, ta však při jeho spotřebě za několik měsíců došla. Na chudém nelidnatém ostrově žádná kolínská nebyla, dovozy z Evropy nepřicházely v úvahu, a Napoleon se bez kolínské nedokázal obejít.Císař bez kolínské na ostrově namáhal paměť svou i spoluvyhnanců, listoval v knihách a snažil se dát dohromady recept, jak si kolínskou vyrobit. Nakonec jeho služebník Louis Étienne Saint-Denis zvaný Ali dokázal z místních zdrojů zkomponovat přípravek, který císaře plně uspokojil. Ali svůj recept zaznamenal a odvezl s sebou do Francie, kde zapadl v jeho papírech.

http://napoleon-knihy.blogspot­.cz/2012/03/vo­net-jako-cisar.html

Zdroj: http://www.fif­tyfifty.cz/Na­poleon-byl-vetsi-nez-si-myslite-8016102.php