Drap

Nevíte náhodou někdo, zač je v Pardubicích perník?

Nejlepší odpověď
iceT

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-nekdo-rekne-ze-mu-ukaze-zac-je-v-pardubicich-pernik-znamena-to-ze-mu-sdeli-soucasnou-cenu-pervitinu

Další odpovědi
hanulka11

o tom je pověst----

Úsměvná pověst o muži-fořtovi, který v Pardubicích propil peníze, které měl na zboží pro domácnost a dobrotu – perník pro děti. Tomáš Borovec přednese pověst Lubomíra Macháčka. Tu jsme srovnali s původní verzí. Musíme říct, že současný autor hrdinovi nadržuje, ale manželka se stala pravou strážkyní ohně.

Tato pověst vysvětluje rčení: Já ti povím, zač je v Pardubicích perník. Obdobně zní i jiné rčení: Já ti povím, zač je toho loket (míra)

Prof. Petr Vorel vysvětlil, jak se perník do Pardubic dostal.

Do 19. století bylo prý řemeslo perníkáře v každém městě. Perník byla pochoutka bohatých domů. První perníkáři přišli do Pardubic v 16. století – rodina Šmidberských ze slezského Šmidbergu (dnes Kovary v Polsku), ale perník byl už znám dříve.

Těsto perníku se uskladňovalo mnoho let – čím starší tím lepší.

http://www.roz­hlas.cz/pardu­bice/povesti/_zpra­va/479742

venkovan

Nevím, ale snad antidrogová cetrála by měla mít přehled.
Já když perník, tak s marcipánem nebo švestkami.

anonym

No,bude asi hodně drahý.