Avatar uživatele
Zlatý

Nevíte, která značka kosmetiky patřila či patří k nejstarším?

V které době začíná historie kosmetiky?
Doplňuji:
Dědopetře, byl jste při hledání úspěšnější. Tuto stránku jsem neobjevila.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý
 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Již staří Egypťané (3100 př. n. l.) byli dobře známi používáním vonných látek. V antickém světě byly vonné materiály používány mnoha způsoby. K těmto látkám především patřila myrha, vonná pryskyřice získávaná z kmenů některých myrhovníků. Zatímco myrha se používala především v chrámech, v běžném životě dávali přednost lilii, narcisu a růži. Vonné výtažky mnoha rostlin byly vyráběny vyluhováním rostlin v oleji nebo tuku. Tak se získávaly vonné masti, které se pak roztíraly po kůži. Masti a pryskyřice byly také používány při balzamování a pohřebních obřadech. Také na mezopotamských (2750 př. n. l.) hliněných tabulkách nalézáme objednávku na cedr, myrhu a cypřiš. Na jiných je recept na vonnou mast. Babylon byl největším obchodním centrem starověkého světa.

Také řecký svět byl bohatý na vonné látky. Jediné řecké slovo – arómata – zahrnuje masti, koření i vonné léky. V 7. stol. př. n. l. se Athény staly obchodním centrem se stovkami krámků s vonnými látkami. Výroba parfémů se zde stala uměním. Řekové dávali přednost jednoduchým květinovým vůním.

Kosmetiku a parfémy používali ve velkém množství i Féničané. Féničanky byly možná prvními ženami, které nosily parfémované šperky. To se traduje i o Salambo, legendátní krásce z Kartága. Nosila prý duté perlové náušnice, z kterých jí kapal voňavý olej přímo na ramena.

Také Římané nezůstávali pozadu. Např. v 1. stol. n. l. prošlo Římem 2 800 t kadidla a 550 t myrhy. Římský polyhistor Plinius Starší v té době uvádí 32 léků připravených z růže, 21 z lilie, 17 z fialky 25 z máty. Římanky dokázaly za parfémy utratit celé jmění a jejich přílišná péče o krásu vzbuzovala obavy mnoha manželů.

S rozvojem nových obchodních cest do Indie a Číny se staly dostupné nové látky jako santál a skořice.

Zvládnutí procesu destilace Araby v 7. a 8. stol. umožnilo výrobu éterických olejů a vonných vod (růžová voda), které byly používány pro nejrůznější účely (do místností, prádla i k toaletním potřebám).

Tak, jak v průběhu středověku a renezance postupně upadala osobní hygiena, rostla spotřeba parfémů. Vrcholu v obou směrech se dosáhlo na konci 16. stol.

Od konce 17. stol. se začaly vyrábět parfémy, kterým dnes říkáme značkové. Mezi ty nejznámější patří Eau de Cologne – kolínská voda (1710), která vznikla v Německém Kolíně a do Francie se dostala s vracející se armádou. .

Zdroj: intenet


Avatar uživatele
Zlatý

K těm nejstarším patří určitě také značka Nivea.
Je první z řady kosmetických výrobků mezinárodního koncernu Beiersdorf AG z Hamburku v Německu.
Prvním produktem řady byl Nivea Creme, který byl uveden na trh v roce 1911.
Vynálezci- chemik Isaak Lifschütz, dermatolog Paul Unna a lékárník Oskar Troplowitz,použili vodu, olej, glycerin, kyselinu citronovou a novou ingredienci - eucerit.
Ta umožnila dosud nevídané, totiž spojit vodu a olej do dlouhotrvající stabilní báze - krému. Výslednému produktu dali název Nivea, odvozený z latiny, s významem sněhobílý.

Zdroj: zkráceno z-http://cs.wikipedia.org/wiki /Nivea

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

pokazdejinak

taky bych tipla Egypťany, jako průkopníky péče o tělo... ale rozhodně nesouhlasím, že nejstarší existující značka je Nivea - to je jen současná reklamní masáž (slaví 100 let), mě takhle napadla Helena Rubinstein (1902), ale není to tak dávno, co 111 let slavil třeba Schwarzkopf

 

Zajímavé otázky v kategorii Krása a styl

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Krása a styl

Zlatý Drap 504
Zlatý marci1 372
Zlatý iceT 364
Zlatý hanulka11 322
Zlatý briketka10 269
Zlatý ReHu 231
Zlatý Damiana 229
Zlatý annas 223
Zlatý quentos 201
Zlatý mosoj 185

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.