annas

Nevíte, kdy se objevil první stiskací knoflík (patentka či druk)?

Nejlepší odpověď
hanulka11

roce 1900 odešel od holešovické firmy Lokesch a syn mechanik Hynek Puc a založil si v Holešovicích vlastní dílnu na výrobu regálových štítků, kovových napínáčků a ozdob na vánoční stromky. V červenci roku 1902 se k němu přidává Jindřich Waldes, bývalý obchodní cestující Lokeschovy továrny a spolu zakládají veřejnou obchodní společnost. Firma vyráběla drobné kovové zboží. V dílně s nimi pracoval jeden dělník a jeden učeň. Na sklonku téhož roku společníci přestěhovali výrobu do pronajaté budovy bývalé továrny na svíčky v Karlíně. Tehdy přistoupil ke společnosti třetí společník-obchodník Eduard Merzinger, který do podniku vložil 20 tisíc rakouských korun vyhraných v loterii.

Hlavním výrobním artiklem této dílničky byl velmi módní stiskací knoflík a právě jemu děkuje firma Waldes a spol. za svůj téměř závratný vzestup. Stiskací knoflík vyráběla konkurence složitým postupem, v němž převládaly ruční operace. Zásluhou automatického stroje zkonstruovaného Hynkem Pucem v roce 1903 byla ruční montáž stiskacího knoflíku pomocí pinzety nahrazena strojním vkládáním pružiny do pérové části knoflíku, což umožnilo nebývalé zvýšení výroby. Ta rostla takovou měrou, že už po třech letech od zahájení výroby patentek stávající prostory nestačily a proto v dubnu 1907 byla výroba převedena do nové továrny postavené ve Vršovicích
Obchodní Jindřich Waldes nazval stiskací knoflík KOH-I-NOOR – podle údajně největšího diamantu na světě, který vážil 186 karátů. Stará pověst vypráví, že drahokam stejného jména byl umístěn v oku staroindického boha. Když kámen poprvé viděli perští dobyvatelé Indie proti slunci zvolali „KOH-I-NOOR“ (česky „hora světla“). Odtud tedy jeho název

ještě jedno pěkné čtení

http://www.ro­dinaonline.cz/ar­chiv/2002/44/re­po.htm

Zdroj: http://www.kin­.cz/onas-historie-c.php

Další odpovědi
vagra

V roce 1807 Dán Bertel Sanders vymyslel knoflík, který nebylo nutné přišívat. Díru do světa se svým vynálezem neudělal. Kupodivu se neujal.
V roce 1885 si Sandersův vynález nechal patentovat Němec Heribert Bauer. Nazval ho Federknopf-Verschluss. My bychom řekli patentní stiskací knoflík neboli druk.
Bauer případným zájemcům sliboval, že vynález, který si přivlastnil, zaručeně zjednoduší zapínání i rozepínání pánských kalhot. A udrží i šle. Měl pravdu. O Bauerovy druky byl velký zájem, ale výroba druků byla pracná a pomalá. V roce 1903 však mechanik Hans Puc, společník pražského „krále patentek“ Jindřicha Waldese, vymyslel zakladačku. Automatický stroj, který nahradil ruční montáž stiskacího knoflíku a zakládání pružiny pomocí pinzety.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/210572235­300015/