annas

Nevíte, kdy a kde se začalo vyrábět krabicové mléko?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Krabicové mléko a nápoje se v posledních letech staly natolik běžné, že je těžké si představit, že tomu tak před nějakými 10 nebo 20 lety.

Muž, který je „odpovědný“ za vznik těchto obalů se jmenoval John Van Wormer, který vlastnil hračkárnu v Toledu v Ohiu v USA. Na myšlenku plnit mléko do papírových obalů přišek jednoho rána, když se mu „podařilo“ rozbít láhev mléka a rozlít mléko po podlaze.

Na svůj výrobek obdržel patent roku 1915. Obal nazval „Pure-Pak“, což mělo symbolizovat, že obal je na jedno použití.

To nejtěžší však teprve Wormera čekalo: navrhnout stroj, který by byl schopen jím navržené obaly vyrábět. Tento vývoj a zkoušení mu zabralo 10 let.

Ale ani pak ještě neměl vyhráno, neboť lahvové mléko bylo v oblibě. Teprve postupně vítězily papírové obaly. A tak v 50. letech minulého století už Van Wormerova společnost vyráběla řádově 20 milionů obalů denně.

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/objevy/mle­ko.htm

Další odpovědi
vagra

Aby byly informace kompletní zbývá doplnit, že v Evropě začal vývoj papírového obalu na mléko ve Švédsku v roce 1943, o rok později se začal používat papír potažený plastovou folií. V roce 1951 založili Ruben Rausing a Erik Wallenberg v Lundu ve Švédsku společnost AB Tetra
V roce 1959 se objevuje tzv. Tetra Brik, krabicové mléku ve tvaru cihly, tak, jak je známe dnes.
zdroj-zkráceno z-http://www.qu­ido.cz/objevy/mle­ko.htm

elektrikář

U nás se objevilo okolo r. 1970. tím že je v obalu hliníkova folije je mléko ve tmně a tím se prodloužila jeho skladovatelnost.Pak přišel další pokrok po sterilizaci tj. ohřátí a schlazení. Se začalo používat ošetření UHT které vlastně zabje všechny mléčné bakterie. A tak mléko vůbec nezkysne. Bohužel se již z něj nedá udělat domácí tvaroh.Vzpomínám na ty doby pokud jsem ještě pro něj chodil z bandičkou. Nebo na statek. To bylo něco úplně jiného.