annas

Nevíte,kdy a kde se objevily tajné služby?

Nejlepší odpověď
iceT

Nikdo už se nedozví, jak se jmenoval první špion světa. Spolehlivě však víme, že špioni a vyzvědači působí už tisíce let. Od chvíle, kdy se lidé začali cítit ohroženi nepřátelským kmenem nebo jinou skupinou, byli využíváni vyzvědači, průzkumníci a špioni, aby zjistili, kdy a jak by mohl nepřítel zaútočit. Už v bibli jsou četné odkazy na vyzvědače a vyzvědačství. Mojžíš kupříkladu vyslal 12 zvědů, aby se informovali o síle vojsk v zemi kananejské. Při budování a udržování svých říší využívali špionů i starobylé civilizace jako Egypťané, Řekové a Římané.

Makedonský král a jeden z největších vojevůdců světa Alexandr Veliký využíval špiony, aby zjišťoval rozmístění a síly nepřátelských voj­sk.

ASIO – Australská bezpečnostní a zpravodajská organizace, založena 1949.

Bfv – Německá kontrašpionážní služba založená v Západním Německu roku1950.

BND – Německá zahraniční zpravodajská služba založená v Západním Německu roku 1956.

CIA – Ústřední zpravodajská služba založená v USA v roce 1947.

DGSE – Francouzská zahraničí zpravodajská služba založená roku 1981, nástupce SDECE.

FBI – Federální úřad vyšetřování; Policejní sbor s působností v rámci celé země a protišpionážní služba USA založená roku 1908.

HVA – Východoněmecká zahraniční zpravodajská služba vytvořená v roce 1952. Úzce spolupracovala se Stasi jako jedna z jejích součástí.

Interpol – Zkratka pro mezinárodní organizaci kriminální policie(ICPO) s více než 170 členskými zeměmi.

OOP – Organizace pro osvobození Palestiny, poltický orgán zastupující palestinský lid, založený roku 1964.

SDECE – Francouzská zahraniční zpravodajská a kontrašpionážní služba, jejíž historie se datuje od konce 40.let do roku 1981, kdy byla vystřídána DGSE.

Stasi – Východoněmecká státní bezpečnostní služba, která fungovala v letech 1950 – 1989.

Zdroj: http://www.spi­oni.estranky.cz/clan­ky/spioni-a-tajne-sluzby.html

Další odpovědi
vagra

Počátky špionážních a tajných služeb spadají do oblasti starověkého Blízkého východu. Kromě ohňových a kouřových signálů existovala v antice i metoda, která k předávání zpráv využívala signalizaci prostřednictvím červených praporků.
Už v dobách punských válek mezi Kartágem a Římem byl systém zpravodajství a špionáže velkou výhodou Kartága. To využívalo především svých obchodních kontaktů, přičemž řada punských obchodníků fungovala současně jako vyzvědači.

Například když Hanibal překonával Aply,nechybělo mnoho, a vůbec se přes ně nedostal.
Když totiž na svém tažení z Hispánie překonal Pyreneje a jeho armády vstoupily do údolí Rhony, zasáhla zpravodajská služba jihogalského řeckého přístavu Massillia, která upozornila Římany. Římské legie pod vedením Publia Cornelia Scipia se vylodily v jižní Francii.
Hanibal je však dokázal přelstít (opět díky lepšímu zpravodajství), dokázal se jim vyhnout a vyrazil k Alpám.....

Zdroj: zkráceno z-František Dvorník: Počátky zpravodajských služeb, Prostor, Praha, 2001

anonym

Je to zajímavé,myslela jsem si že byly jen za císařepána Josefa a vyzvídaly v hospodě u Palivce,ale bylo to mnohem dříve.viz.odkaz

Zdroj: http://science­world.cz/histo­rie/pocatky-spionu-a-tajnych-sluzeb-2605