annas

Nevíte, kdy a kde se objevila první pilka, nástroj na řezání?

Potřebovala jsem kladivo, šla pro ně do dílny, ale jako první jsem uviděla pilku.

Nejlepší odpověď
rynek878

Pila jako ozubený pruh kovu, upevněný a napnutý v dřevěném oblouku, je známa již minimálně od roku 2700 př. n. l. Tehdy nahradili řemeslníci ve starém Egyptě dosud používanou pilu z pazourku bronzovým pilovým listem. K dalšímu pokroku došlo zásluhou Římanů, kteří zuby vyhnuli střídavě na obě strany, aby nedocházelo k uvíznutí pily v řezu. I známý univerzální génius patnáctého století Leonardo da Vinci přispěl k vývoji pily tím, že každý druhý zub obrátil „čelem vzad“ a tím docílil záběru při obou směrech pohybu pily. K podstatnému zlepšení došlo až krátce po Velké francouzské revoluci, kdy byla k patentování přihlášena „pila bez konce“ čili pila kotoučová

Zdroj: http://oko.yin­.cz/38/historie-pily/