annas

Nevíte, kdy a kde se objevila pochoutka tzv. currywurst?

Z čeho se připravovala nebo připravuje?

Nejlepší odpověď
vagra

Dodám historku o jeho vzniku…
Když řadový voják abwehru Herr Heuwer odevzdaně odcházel do amerického zajetí, netušil, že na něj čeká zážitek, na který dlouho nezapomene. Po letech válečných náhražek poznal něco úžasného. Po návratu domů v roce 1949, tentokrát už jen v zajetí vzpomínek, manželku nesměle požádal: „Mohla bys mi udělat grilovaná žebírka?“

Paní Hertha sklesle nahlédla do poloprázdné spíže. Pak ale s ženskou vynalézavostí začala čarovat. Vzala klobásu, opekla ji, nakrájela na kousky a opět složila do původního tvaru. Pak ochutila rajský protlak kořením, polila jím klobásu a vše vydatně posypala curry. Jestli to panu Heuwerovi nahradilo žebírka, nevím, ale všem sousedům vynález paní Herthy zachutnal tak, že si otevřela stánek a začala ho prodávat na ulici. Kdekdo se pídil po tajemství chuti její omáčky, a tak si ji v roce 1959 – pod názvem chillup – nechala patentovat. Dnes je currywurst paní Herthy nejoblíbenějším rychlým občerstvením Berlíňanů. A co se týče turistů, říká se: „Kdo byl v Berlíně a nejedl currywurst, NEBYL v Berlíně.“

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/209572235­300043/

Další odpovědi
hanulka11

Herta Heuwer, průkopník tohoto rychlého občerstvení, si jistě ani ve snu nepomyslela, že se jejímu vlastnímu kulinářskému výtvoru v podobě na kousky nakrájené klobásy zalité rajskou omáčkou s kari dostane takové obliby. Když 4. září 1949 poprvé připravovala nejoblíbenější jídlo všech Němců, krátila si tím jen dlouhou chvíli. O několik desetiletí později je toto jídlo považováno za klasickou formu rychlého občerstvení a nejenom v Německu.

Zdroj: http://www.go­ethe.de/wis/fut/­prj/dst/wrs/csin­dex.htm