Kdy a kde došlo k domestikaci se přesně neví .Abychom odpověděli na otázku položenou v titulku článku: Lorenz se domnívá, že pes je spíše ochočený šakal. Vlčí krev se mezi psy dostala až nepřímo, občasným křížením divokých či polodivokých vlků a domácích psů. Za ochočené vlky lze zřejmě prohlásit pouze severoamerická plemena typu malamutů a eskymácké psy, nikoliv však ovčáky/vlčáky.
Oba typy psů se poněkud odlišují povahovými vlastnostmi, jde však spíše o spojité škály než jasné předěly (navíc psi již samozřejmě vykazují značnou dávku individuality).
Mimochodem, u domácího psa funguje stejně jako u člověka značná neotenie. Domácí pes je, především co se týče chování, po celý život podobný mladému vlkovi či šakalovi. I tím se vysvětluje míra příchylnosti, kterou pes dává najevo svému pánovi.
Doplňuji:
jami ...nelze nic zobrazit
Zdroj: http://ornica.blog.cz/1011/vyv oj-psovitych-selem-se-zamereni m-na-psa-dil-ii-domestikace-ps a
Upravil/a: hanulka11
0 Nominace Nahlásit |
Kdy byli psi domestikováni z prérijních šelem na přítele člověka přesně nevíme, ale víme zcela jistě, že již v dávnověku si psů vážili v Egyptě a měli je jako své společníky. U starých Egypťanů pes náležel ke královským znakům.
Také staří Řekové a Římané v době antiky byli velkými milovníky psů a to zejména psů loveckých plemen.
Zdroj: zkráceno z-http://temere.com/view.php?n azevclanku=o-psech-neco-z-hist orie&cisloclanku=2008080005
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek