annas

Nevíte, kdo ve vynálezu žárovky předběhl Edisona?

Někde jsem slyšela, že tento vynálezce přišel pozdě stejně jako náš fiktivní génius Jára Cimrman.

Nejlepší odpověď
vagra

Ten,kdo předběhl Edisona,se jmenoval Hiram Maxim.
V roce 1878 měl totiž Maxim už fungující žárovku, ve které bylo uhlíkové vlákno v baňce, která byla naplněná benzinovými výpary. Tato žárovka dokonce i svítila a uhlíkové vlákno neshořelo. Maxim pak 4. října zažádal o patent na tuto žárovku. Bohužel neuspěl. Ale kdyby byl se svou žádostí uspěl, byl by dnes považován za prvního oficiálního vynálezce žárovky.

Zdroj: http://www.ga­mepark.cz/budiz_sve­tlo_21_rijen_den_vy­nalezu_zarovky_458367­.htm

Další odpovědi
hanulka11

Dnešní den si celý svět připomíná jako den, kdy byla vynalezena žárovka. Tento jeden z největších vynálezů lidstva byl výsledkem série velkých vědeckých objevů. Kdo ale opravdu vynalezl žárovku? Mnoho lidí jasně odpoví, že Edison. Ale Thomas Edison nebyl podle některých historiků první vynálezce. Nebyl první, kdo přišel s myšlenkou žárovky. Ale byl rozhodně první, kdo prodloužil její životnost z několika málo okamžiků na tisíce hodin. Ze žárovky udělal naprosto běžnou věc, kterou používají miliony lidí na celém světě. Je proto právem považován za muže, který zahnal tmu a prodloužil lidem jejich den. Jak to bylo nebo nebylo opravdu s vynálezem žárovky, se pokusím nastínit v tomto článku. Přeji příjemné čtení…

A tak ke konci 70. let 19. století začal boj a závod o to, kdo si jako první nechá patentovat účinnou formu elektrického osvětlení. V čele toho závodu byli dva američtí vynálezci – Thomas Alva Edison a Hiram Maxim.

Edison byl již známý svým vynálezem fonografu a různých telegrafních přístrojů. Byl ale úplně ve stejné míře známý také svých obchodním duchem. Spíše se rovnou obracel na investory, než aby se podroboval průmyslníkům a jejich pro něj divným podmínkám. Díky svým velkým zkušenostem s vývojem prototypů jiných vynálezů velmi dobře věděl o mezerách v patentovém právu. Proto si také nechával patentovat i to sebemenší vylepšení, které on nebo jeho tým udělal.

Oproti tomu Hiram Maxim byl takzvaným vynálezcem archetypálním. V překladu to znamená, že se s každým svým nápadem neúnavně lopotil a pilně ho rozvíjel do všech možných i nemožných detailů, ale komerčním ukončením, kdy mohl konečně vykřiknout to nádherné slovo všech vynálezců – heuréka – se jaksi moc nezabýval. Když mu bylo 25 let, vynalezl první sprinklerový systém (většina z vás zná tento systém z filmů – když začne hořet, začne ,,to“ ze stropu sprchovat). Bohužel se mu ale nepovedlo investory přesvědčit o jeho hodnotě. V roce 1878 byl zaměstnán u společnosti US Electric Lighting Company a kromě své desetidolarové denní mzdy měl ještě nárok na ¾ velký podíl ze zisku na všem, co pro společnost vynalezl a vyrobil. Byla mu svěřena práce, kde bylo cílem vyrobit elektrické světlo. A Maxim během jednoho roku nainstaloval v budově společnosti Equitable Insurance Company první elektrické obloukové osvětlení.

Zdroj: http://www.ga­mepark.cz/budiz_sve­tlo_21_rijen_den_vy­nalezu_zarovky_458367­.htm