annas

Nevíte, kdo je autorem latinského výroku Per aspera ad astra (Ad astra per aspera)?

Případně v které díle byl uvedený? Překládá se různě – přes překážky ke hvězdám, trnitou cestou ke hvězdám…

Nabízí mně to jen anglické zdroje – zase tak dobře jazyk neovládám.

Nejlepší odpověď
rynek878

Údajný výrok Caesara před svou smrtí v senátu, když mezi vrahy spatřil i Marca Iunia … Per aspera ad astra – Přes překážky ke hvězdám. …

Doplňuji:
zmýlená neplatí:byl to VERGILIUS (Publius Vergilius Maro)

link:

http://web.qu­ick.cz/apropos/CI­TATY/v.htm

Další odpovědi
vagra

Zdar tvému činu!
„Macte animo, generose puer, sic itur ad astra!“
" Vznešený mládenče, zdar tvému činu, tak k hvězdám se kráčí!"

Toto pravil bůh Apollo k Aeneovu synovi Ascaniovi po jeho prvním válečném činu. Všeobecně se používá jako povzbuzení a přání zdaru k odvážnému činu (Vergilius)

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:ao­oHM2uT9zYJ:web­.vscht.cz/nad­hernl/ostatni/la­tinskeCitace.html+Ver­gilius+ad+astra&cd=10&hl­=cs&ct=clnk&gl=cz