annas

Nevíte, kdo byla kněžna Mayfreda Visconti a jaký měla vztah k Přemyslovcům?

Nejlepší odpověď
iceT

Projděte s námi místa plná tajemství a záhad v Česku i ve světě v unikátním seriálu.

Milánská inkvizice měla na počátku roku 1300 napilno. Před církevními otci se z kacířství zodpovídala kněžna Mayfreda Visconti a desítky jejích následovníků. Jejich hrdelním proviněním bylo uctívání kultu Vilemíny, zvané Felix či též Blažena, nejmladší dcery českého krále Přemysla Otakara I.

Životní osudy této Přemyslovny jsou obestřeny záhadami, její pozemskou pouť shrnuje jen inkviziční spis. Vilemína se dostala do italské Lombardie někdy na začátku 60. let 12. století. Zda do Milána následovala svého syna, anebo zde chtěla nastoupit duchovní kariéru, není dnes přes závoj času jasné.

Našla útočiště v klášteře Santa Maria di Chiaravalle a brzy získala pověst zázračné bytosti. Její doteky dokázaly hojit rány, nemocným vracela zdraví, kolísajícím posilovala ducha. Pověst urozené dámy se bleskově šířila nejen v Miláně, ale po celé severní Itálii, odkud za ní každodenně mířily zástupy poutníků. Vilemína byla svými ctiteli považována přímo za vtělení Ducha svatého.

Kultu Přemyslovny neubrala na síle ani její smrt v roce 1281. Místem jejího uctívání se stala klášterní hrobka, v níž Vilemína našla věčné spočinutí. V čele sekty stanula již zmíněná Mayfreda Visconti, blízká příbuzná milánského vladaře.

Kult byl ovšem stále více trnem v oku církvi, která na sklonku 13. století rozjela inkviziční šetření. V létě roku 1300 vynesli soudci ortel, Mayfredu a její stoupence poslali nemilosrdně na hranici. Katovi pacholci podle verdiktu otevřeli též Vilemíninu hrobku, ostatky spálili a popel rozmetali

Zdroj: http://sip.de­nik.cz/reporta­ze/zahadna-premyslovna-jeji-popel-rozmetali20091022­.html

Další odpovědi
vagra

Vilemína, také Viléma nebo Blažena, byla údajně dcerou Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské.
Vilemína měla přijít do Itálie kolem roku 1262 se svým synem a zde brzy získala okruh stoupenců. Dokázala prý uzdravovat různé nemoci, dle výpovědí se snad sama měla jednou označit za převtělení Ducha svatého. Po své smrti v roce 1281 byla převezena do kláštera Santa Maria di Chiaravalle, kteréžto místo se stalo centrem jejího kultu, v čele skupiny jejích vyznavačů stála
Mayfreda (z rodu Viscontiů)která byla blízkou příbuznou milánského vladaře. Církev ale tento kult v lásce neměla, proto v létě roku 1300 vynesli soudci ortel a Mayfreda i její stoupenci skončili na hranici.

Zdroj: zkráceno z-http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vi­lem%C3%ADna_%C4%8Ces­k%C3%A1