annas

Nevíte, kdo byl Hans Hagen? Šlo o skutečnou, nebo vymyšlenou osobu?

To jméno neznám.

Nejlepší odpověď
BEAES

Legenda jménem Hans Hagen
Hans Hagen nebo muž podobného jména byl prý voják wehrmachtu, který se ke konci druhé světové války jaksi zapomněl při ústupu své armády a musel se schovat před přicházejícími spojeneckými vojsky v komplexu štol vápencového dolu v lokalitě zvané Česká Amerika. O život se bojící, od světa odříznutý, bez informací a v cizí zemi ztracený muž se ponořil do temnoty chodeb, vykutaných ve skalním masivu Českého krasu. Štoly spojující kamenolomy se pak staly jeho domovem i vězením.

Zdroj: http://www.lomy-amerika.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005061702

Další odpovědi
hanulka11

Podle jedné z verzí byl Hans Hagen příslušník německé armády v období 2. světové války. Uvázl ve vápencových dolech poblíž Prahy, když se snažil uprchnout Rudé armádě do amerického zajetí. V lomech se schovával před Rudou armádou a aby se uživil, kradl horníkům jídlo. To se však horníkům nelíbilo a rozhodli se, že si to s ním vyřídí. Když ho pak naháněli po dole, hodil po nich granát a to způsobilo zasypání dolu. Hagen byl už bezradný a tak se zastřelil. Kulka škrtla o zvon, kterým si horníci dávají znamení a podle pověsti tam teď přebývá jeho duch a kdo zazvoní na zvon 3× po sobě, pro toho si přijde do roka a do dne......

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Han­s_Hagen

ten který je

Jako 15letý jsem společně s kamarády podnikal výpravy do opuštěných štol starého kamenolomu.Báli jsme se že narazíme v nějaké štole na tohoto vojáka a také že tam zabloudíme.Dole bylo jezírko které bylo průsvitně čisté a dalo se v něm i koupat.Dolu se lezlo po kabelu a po laně.V tomto lomu našel svou smrt nejeden tramp,když se zřítil ze skal.

http://img.na­dapenny.com/t20/110­23/nadap073408364­880237.jpg

Terryle

Osobně si myslím, že na tom něco bude, jen tak z ničeho ta legenda nevznikla. Jak říkají ostatní – německý voják, který se „zapomněl“ při ústupu a schovával se v dolech na Americe, chodil dělňasům na jídlo. Podle verze, kterou jsem slyšela já, si na něj jednou počkali, škaredě ho zmlátili a nechali ho tam, takže tam zemřel; verzí je asi víc.

Byla jsem v muzeu v Solwayových lomech kousek od Amerik. Rekonstruujou tam expozici a mají tam i nějaké vybavení z Amerik, včetně toho údajně prokletého gongu, na který když se třikrát zazvoní, do roka si pro vás Hagen přijde.
http://img2.raj­ce.idnes.cz/d5/3/378­4/3784907_9a938f52c7dbef­82b5ecf31780b522a0­/images/IMG_01221­.jpg
Byla nás tam skupina asi patnácti lidí, nikdo se netvářil jako posera, většinou to byli lidi se zdravým humorem, ale cinkli jsme na gong jednou, někdo další podruhý… a potřetí si to nelajzl nikdo – i za předpokladu, že by to byl pokaždé jinej člověk, takže by to vlastně nebylo třikrát zazvonění. Jakejsi zvláštní pocit nebo respekt k něčemu, čemu možná tak docela nerozumíme. Do některejch věcí lepší nešťourat, asi tak…

vagra

Západní část České Ameriky opustili po válce horníci, aby jí vzápětí objevili trampové.
Právě oni se stali prvními interprety příběhu o Hagenovi. Oni možná byli těmi vetřelci, kteří světlem svých baterek rozdráždili ve tmě se skrývající „zvíře“. Zároveň se však jejich batohy, usárny a krosny, záhadně přes noc mizející od táboráků, staly pro Hagena životně důležitým zdrojem jídla a oblečení.
Snad jedině ti trampové, kteří přišli do Ameriky hned po hornících znali skutečnou podstatu strašidelné legendy.
Málo pak stačilo k tomu, aby v legendě skutečného člověka z masa a kostí vystřídal astrální duch s mnohem většími možnostmi.
Možná se také, jak se říká, hrůzu nahánějící pověsti ujal později člověk, který měl důvody skrývat se před světem a snad i spravedlností. Naučil se legendu podporovat, návštěvníky podzemí děsit a sám se tak stal Hagenem.
Je ale také možné, že si právě on celou legendu od základu vymyslel nebo celá legenda jen kvůli němu vznikla.
Asi nejméně atraktivní variantou příběhu je názor, že celá legenda vznikla jen podle německého bajonetu s vyrytým jménem Hans Hagen, nalezeného u jezírka pod gongem.
Ale to je dnes již opravdu asi nevypátratelné.

Zdroj: zkráceno z-http://www.lomy-amerika.cz/vi­ew.php?nazevclan­ku=legenda-jmenem-hans-hagen&cisloclan­ku=2005061702

annas

Ten… děkuji za krásnou fotku. Pohled úchvatný. V této oblasti jsem nikdy nebyla a asi už se do ní nepodívám.
Ale něco nového js em se dověděla. Děkuji všem.

ten který je

Není zač paní Annas,člověk zde neustále poznává.:-)