annas

Nevíte, kdo a kdy stanovil hranice mezi Evropou a Asií?

Nejlepší odpověď
rynek878

Hranice mezi Evropou a Asií
Evropa se za samostatný světadíl považuje spíše z historických, kulturních a politických důvodů než z důvodů fyzickogeogra­fických. Hranice mezi Evropou a Asií není v přírodě zjevná a zeměpisci se odedávna přou, kudy má přesně vést. Na vedení hranice ovšem závisí řada charakteristik kontinentu, jeho rozlohou počínaje a nejvyšší horou (Mont Blanc vs. Elbrus) konče.

Méně problematická je severní část hranice, kde se všeobecně přijímá role pohoří Ural (vzniklo v permu nárazem tehdejšího kontinentu Sibiř do Pangey v oblasti někdejší Baltiky). Za rozhraní kontinentů se ovšem nepovažuje hlavní hřeben pohoří, ale jeho východní úpatí (hranice začíná v Bajdarackém zálivu), Ural tedy leží celý v Evropě.

Rozšířená a na českých školách vyučovaná[2][3] verze dalšího průběhu hranice je po řece Embě do Kaspického moře, odtud Kumomanyčskou sníženinou podél řek Kuma a Manyč až po ústí Manyče do Donu a po něm do Azovského moře.[4]

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­vropa

Další odpovědi
vagra

Jako první se pokusil stanovit, kde Evropa končí a začíná Asie, švédský důstojník Philipp Johann Strahlenberg v roce 1730. Hranici vytyčil z jihu směrem na sever po veletocích Donu a Volhy, nevysokých hřbetech pohoří Obščij Syrt až k pásmu Uralu a po něm ke Karskému moři. Ural se jako rozmezí záhy vžil; tento téměř dva a půl tisíce kilometrů dlouhý hřeben se opravdu nedá přehlédnout.

Na jihu se podobně nabízí jako hranice hřeben Velkého Kavkazu, kterému dávají přednost anglosaští kartografové. U nás i v některých jiných zemích se respektoval názor Geografické společnosti SSSR z roku 1958, podle něhož je hranici nejvhodnější vést po východním úpatí Uralu a Mugodžaru (obě horstva tedy patří do Evropy), řece Embě, severním pobřeží Kaspického moře k ústí řeky Kumy, odtud Kumskomanyžskou sníženinou k Donu a potom až k jeho ústí do Azovského moře. Tato hranice přičlenila k Evropě i západní část Kazachstánu na sever od Kaspického moře.

Zdroj: http://www.vy­ber.cz/otazni­ky/?odpoved=76

dudu

Existují i názory, že z geografického hlediska je Evpropa vlastně jen velký poloostrov kontinentu zvaného Asie.

anonym

Ve škole(a to je už dávno)nám učitel říkal,že pomyslnou hranicí je pohoří Ural.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­vropa

hanulka11

Hranice mezi Asií a Evropou je zčásti umělá, stanovil ji člověk. Nejčastěji je vedena
po východním úpatí pohoří Ural, horním toku řeky Ural, řece Embi, podél
pobřeží Kaspického moře, Kumo-manyčskou nížinou severně od pohoří Kavkaz,
přes Azovské a Černé moře, úžinami Bospor a Dardanely a podél pobřeží Malé
Asie

Zdroj: http://www.ja­roska.cz/elear­ning/geografi­e/pdf/evr_pri­rod.pdf

mosoj

Nedávno jsem psal, že jsem kdysi byl ve Sverdlovsku na rozhraní Evropy a ASie. To rozhraní tam skutečně je a je tam i obelisk přímo na pomyslné čáře. Takže to je určitě za Uralem. Kdo, nebo na jakém základě ty hranice stanovil ale nevím A TENKRÁT MNĚ TO BYLA PUTNA.