iceT

Nevíte kde se vzalo úsloví

nemít šajn(šajna),které znamená,že někdo nemá ani potuchy,ponětí,pros­tě že něco neví o té které věci nebo třeba problému?

Nejlepší odpověď
annas

Původ z němčiny – Schein – jeden z významů slova = zdání.
Doplňuji:
Doplnila jsem všechny významy slov schein, takže jak uvedl arygnoc, jde o další výzanm slova – poukázky (překled Einlösungsschei).

1.LIST
2.LÍSTEK
3.SVIT
4.ZÁŘE
5.STVRZENKA
6.LISTINA
7.LESK
8.TŘPYT
9.ZDÁNÍ
10.KLAM
11.PODOBA
12.TVÁŘNOST
13.POUKÁZKA
14.POTVRZENÍ

Etymologický slovník českého jazyka.

Další odpovědi
arygnoc

šajn
šajna
papierové peniaze vydané roku 1811 pri rakúskom bankrote, vymieňané ako výplatné poukážky (nemecky Einlösungsschein) za znehodnotené bankovky.

http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=%C5%A1aj­na&book=s

dědapetr

Z brněnské hantýrky.
Německého původu mizí podobně jako dialektismy domácí; … záporový: nemít šajnu ‚nemít zdání o něčem‘, nemít ani floka ‚nemít peníze‘ z něm.

http://www2.fhv­.umb.sk/Publi­kacie/2004/Con­temporary%20Lan­guage%20Commu­nication%20wit­h%20Intedisci­plinary%20Con­nections/2%20JA­ZYK%20%20V%20%20MED­ZI%C4%BDUDSKEJ%20%20KO­MUNIK%C3%81CI­I/218-229%20holub.pdf

žolik

Nemít šajná nevědět,nemít zdaní,nemít peníze,původ německý,dá brněnská hantýrka.

Zdroj: žolík

Kerberus

Ještě dopolňuji, že peníze se užívaly jako pomnožné slovo šajny. Takže zde se promítá překlad slova schein – poukázka.

Ale slovo šajna se dostalo do češtiny s jiným významem.

šajny = peníze (peníze – šajn). šajna – zdání, ponětí.

Zdánlivě stejné, ale z hlediska českého jazyka je rozdíl.

iceT

Velice děkuji za upřesnění,dívala jsem se a jeden film,a tato hláška tam padla,že se někteří nebudou mít šajn,o to co se děje,takže ještě jednu díky.