annas

Nevíte, kde se vzalo přísloví „První vlaštovka jaro nedělá“? Jak je chápete?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Už filozof Aristoteles oceňoval příměr o první vlaštovce, která jaro nedělá. Prostě i on dobře věděl, že jeden polibek ještě neznamená lásku a první úspěch není úspěchem trvalým. Tahle vlaštovka k nám připutovala přes propast věků z příběhu o jednom bohatém synkovi, který po otcově smrti užíval života plnými doušky, až „rozfofroval“ veškerý nemalý majetek. Pak už mu nezbylo nic než lehké šaty a plášť. Tu uviděl vlaštovku, která kroužila nebem v radostném letu nad příchodem prvních jarních dní. Mladý zhýralec si řekl, že když už přilétla vlaštovka, jaro je opravdu tady a prodal i ten plášť. Když se pak zima ještě na nějaký čas vrátila, vyčítal nebohé vlaštovce svou vlastní nezodpovědnost

Zdroj: http://procpro­to.cz/histori­e/umite-chytit-stestenu-za-pacesy-aneb-netlaci-vas-nekde-bota/

Další odpovědi
tom004

V tom pravém slova smyslu,tak,jak je to napsané,a přeneseně,tře­ba,úspěšná maturita neznamená,že teď půjde všechno samo.Prostě,je to taková první „vlaštovka“,ale k opravdovému „jaru“,každého čeká ještě hodně takových malých úspěchů,„vlaš­toviček“.Tak,a dost,nebo se do toho zamotám ještě víc. 🙂

dědapetr

Chápu to tak,že není ještě vyhráno.Vlaštovky ohlašují jaro a přesto nemusí tak brzo přijít.
lidová pranostika.
Je únor, nebývale zachumlaný do bílé zimy, ale kdo by se netěšil na jaro? Vlaštovky… Jenže „jedna vlaštovka jaro nedělá". Podobně jedna hirondelle jaro nedělá ani ve Francii, ale jedna Schwalbe nedělá léto v Německu, zwaluw v Holandsku, ani swallow v Anglii. Čili ta průzkumnice napřed nakoukne do Francie a do Česka a teprve potom do ostatních zemí. Proč v tomto pořadí? (Klimatologové nám to vysvětlí, vždyť mají odpovědi i na jevy, které se ještě nestaly.)
A přitom „dokud vlaštovička nezašveholí, jara (v tomto kontextu i léta) nebude…"
http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/cestina/jed­na-vlastovka-jaro-nedela-pranostiky-ii

Galax

chápu ho tak že když si půjdu zahrát hru ke kamarádovi, neznamená to že si jí půjdu koupit :)