annas

Nevíte, kde se nachází tzv. Těsný dvůr? Jak se také jinak nazývá?

Co se v něm dělo? Původ pojmenování?

Nejlepší odpověď
vagra

Těsný důl,je umělé pojmenování Klausova dolu v Krkonoších.
Pojmenování dolu nás odkazuje na termín „klauza“ (dříve psáno též „klausa“), kterým se označovala přehrada sloužící k plavební vytěženého dřeva z hor dolů do údolí. A právě v dolní částí dnešního Klausova dolu*) byla jedna taková klauza vybudována už v 16. století. Jak dokládají historické prameny, právě od této doby bylo dřevo z krkonošských lesů intenzivně využíváno pro potřeby stříbrných dolů až v daleké Kutné Hoře. Kartografickou perličkou pak představuje skutečnost, že právě tato klauza je také zakreslena na malované mapě Krkonoš od Simona Hüttla, která pochází z let 1576–85.
Doplňuji:
Přesnější určení místa,kde se nachází:
Klausův důl je úzká rokle mezi Černou (1299 m) a Světlou (1244 m) horou v Krkonoších, asi 1 km severně od městečka Janské Lázně

Zdroj: zkrácenoz -http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:31QVdDxu­Y3MJ:www.ksts.info/ak­ce2/Mountainer/Klau­suv_dul.htm+co+je+k­lauzov%C3%BD+d%­C5%AFl&cd=8&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz