BloObY

Nevíte kde se můžu něco dozvědět o Váhách-Ve stavu bez tíže?

Odpovědi
badisko

Vážení v beztíži .....Protože za dynamického stavu beztíže nelze uplatnit pro stanovování hmotnosti těles jejich tíhy, byla vyvinuta pro tyto potřeby kosmonautiky speciální zařízení, využívající setrvačných vlastností hmoty, zejména pak plynoucích z 2. Newtonova pohybového zákona. Těleso o celkové hmotnosti m (např. lidské tělo včetně sedačky a další konstrukce o přesně známé hmotnosti) je upevněno pružinami, umožňujícími jeho kmitání v jednom směru. Protože síla, potřebná k protažení nebo stlačení pružiny, je přímo úměrná prodloužení pružiny x a současně rovná sile působící opačným směrem a potřebné k urychlení a tělesa o hmotnosti m (pro zjednodušení zanedbáváme vlastní hmotnost pružinového systému), platí
m.a = m.(d2×/dt2) = -k.x,

kde koeficient k v sobě zahrnuje vlastnosti pružiny. Integrací této diferenciální rovnice získáme její řešení ve tvaru
x = A.sin(ω.t),

kde A je amplituda kmitu (rozkmit), závisející na velikosti počátečního impulsu, t je čas a pro tzv. kruhovou frekvenci ω platí
ω = 2π.f = (k / m)1/2,

kde f je frekvence kmitání systému. Z toho pak plyne
m = k / ( 4 π2.f2 ),

tedy hmotnost m je nepřímo úměrná čtverci naměřené frekvence kmitání.

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) je takové zařízení IMT-01 (Измеритель массы тела ИМТ-01) ruské výroby používáno k pravidelné kontrole hmotnosti těl kosmonautů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vá­hy