annas

Nevíte, kde je uložena soška tzv. Spící ženy?

Někde jsem o ní slyšela, ale nemohu najít víc informací.

O čem zřejmě svědčí nálezy artefakty zobrazující ženy?

Nejlepší odpověď
vagra

Soška Spící ženy, je nejznámější maltský artefakt původních obyvatel ostrova.
Stejně jako další předměty, které představují pořádně kypré ženy, jsou důkazem matriarchátu.
Je umístěna spolu s ostatními nálezy v Národním archeologickém muzeu ve Vallettě.
V chrámu jsou vystavovány jejich repliky, aby neodcházelo k poškozování těchto nesmírně cenných předmětů.
Město Valleta je na seznamu UNESCO.

Zdroj: časopis-Epocha

Další odpovědi
hanulka11

Hal Salflieni Hypogeum (jde o část městečka Paola), což je neuvěřitelné podzemní pohřebiště, které bylo objeveno roku 1902. Předpokládá se, že pochází z let 3600 až 3000 před naším letopočtem. Jedná se o několikapatrový komplex, který sloužil také jako chrám. Nejvyšší a nejstarší patro z velké části sloužilo jako pohřebiště mrtvých. V druhém patře je kromě velké oválné místnosti, jejíž účel je neznámý, asi 3000 otevřených místností, kde bylo objeveno přibližně 7000 lidských koster z nichž pouze 1 byla mužská. Ve druhém patře se také nacházejí obětní místnosti. Nejhlubší třetí patro fungovalo jako pohřebiště ale i svatyně, o čemž svědčí zbytky barvy smrti – rudožluté barvy. V Hypogeu bylo nalezeno velké množství sošek, soch, amuletů, z nichž nejznámější je asi soška tzv.“Spící ženy“, která byla patrně symbolem věčného spánku. Soška je nyní umístěna v Národním muzeu archeologie ve Vallettě. Hypogeum v Hal Salflieni bylo zařazeno do seznamu UNESCO jako památka světového dědictví. Bohužel oxid uhličitý, pocházející převážně z dechu návštěvníků, začal nenávratně ničit vápencové stěny pohřební síně a tak bylo toto unikátní místo uzavřeno veřejnosti. Dnes je znovu otevřené a prohlédnout si ho můžete v padesát minut trvající prohlídce. Vstupné činí 3 Lm pro dospělé a Lm1 pro děti pod 19 let a pro osoby starší než 65 let. Protože sem má přístup omezený počet návštěvníků, doporučujeme Vám zakoupit si lístky s předstihem.

Ženy byly asi odjakživa uctívány

Zdroj: http://www.sop­ka.cz/zeme_ka­pitola.php?id­Zeme=143&Klic=­11414