annas

Nevíte, kde je možné překročit datovou hranici a získat tak den navíc?

Slyšela jsem to této kuriozitě. Otázku jsem položila již dávno, ale je bez odpovědi.
Doplňuji:
Nejsem vševědoucí. Nikoho nezkouším, to dělají jiní. Navíc berou jen ty odpovědi, které si předem najdou. Často i chybně…

Nemusel jste odpovídat.

Nejlepší odpověď
kablik

pani profesorko An nas, vy nás jen skoušíte, projistotu vám přikládám odkaz, ju?

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Da­tov%C3%A1_hra­nice

Další odpovědi
vagra

Annas-Kdybych chtěl,/jakože nechci,ale musím/být sarkastický,řekl bych,že pan K. Vás taky jen tak…S KOUŠÍ…:-)
Teď k samotné otázce-
Datová hranice je smyšlená čára v Tichém oceánu, která se nachází přesně proti nultému poledníku.
Sleduje na severu 180° z. d. až do chvíle, kdy by měla protnout Wrangelův ostrov a následně nejvýchodnější část Ruska. Těmto oblastem se vyhýbá (přiřazuje je k východní polokouli) a prochází dále Beringovou úžinou. Vyhýbá se souostroví Aleuty, které naopak přičleňuje k západní polokouli. Poté vede mezi Diomédovými ostrovy. Malý Diomédův ostrov připojuje k USA, Velký k Rusku. Až k rovníku opisuje již zmiňovaný poledník. Od 5° jižní šířky se vyhýbá souostrovím Fidži, Tonga a Kiribati, dále pak Kermadekovým a Chathamským ostrovům a Novému Zélandu. Všechna tato území ponechává východní polokouli.
Přesto, že je datová hranice je upravena tak, aby nezasahovala do obydlených oblastí, najdeme v Pacifiku několik ostrůvků, kterými prochází (například ostrov Taveuni).
Zde se pak můžeme jedním krokem vrátit do včerejška, nebo se naopak posunout do zítřka. Tohoto paradoxu využívají některé cestovní kanceláře, které svým klientům nabízejí dvojnásobnou oslavu Silvestra. Nejprve oslaví příchod nového roku na východní polokouli na ostrově Tonga, ze kterého jsou druhý den letecky přepraveni na 900 km vzdálený ostrov Samoa. Při letu je překročena datová hranice z východní na západní polokouli, a tak se na ostrově Samoa píše ještě pořád 31. prosinec. Cestující tedy mohou oslavit dva Silvestry během 24 hodin.
Samozřejmě by se to dalo napsat jednodušeji,ale proč formulovat něco,co už bylo takřka dokonale popsáno.

Zdroj: zkop.z-http://lide.gym­cheb.cz/~sahut­tl/Septima%20-%202.%20pololet%ED/sp_pas­movy_cas.html

led

Vagra síce odpoveda prísne zemepisne, ale literárne to najdete v knihe J.Verne Cesta okolo sveta za 80 dní.
PS.
Ďakujem za znovuoprášenie tejto knihy. 🙂

irij

Dobrá otázka, nikdy mne nic takového nenapadlo. Ď.