PepasAvalonu

Nevíte, jestli se ještě podávají/prodávají nějaké „zlaté injekce“ na revma?

Babička říkala, že dřív chodila na nějaké „zlaté injekce“, které byly proti revmatu/artró­ze/artritidě a byly hodně účinné. Ale to mohlo být tak v 90. letech možná i dřív. Neznáte je nebo podobné?
Jmenovaly se „zlaté.“

Nejlepší odpověď
annas

"Zlatá horečka“ v léčbě revmatoidní artritidy je už minulostí

Zlato na ústupu

Užívání zlata jako léku u revmatických onemocnění je již podstatně menší, přesto své zastánce stále má. Léčivými látkami jsou roztoky soli zlata obsahující 50 % kovového zlata. Podávají se ve formě injekcí nebo tablet. Injekční podání je ovšem účinnější.

Není zlato, co se třpytí…
Dlouhodobé léčebné používání zlata má ale vedlejší účinky: slabost, závratě, snížení krevního tlaku nebo nevolnost. Opravdu dlouhé užívání může vést až k usazování zlata v kůži, jež se projevuje jako šedé až šedomodré zbarvení kůže (tzv. chrysiáza). V dnešní době proto revmatologie využívá spíše novějších léčebných metod – trendem je výzkum léků z oblasti tzv. biologické léčby."

atd.

https://www.rev­maticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/zlata-horecka-v-lecbe-revmatoidni-artritidy-je-uz-minulosti-141

Odpoví vám jedině lékař. Čerpám z článku, v němž je uvedené, že zlato využili v minulosti lékaři k léčení nemocí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Aha, ono tu bylo skutečně ze zlata, to jsem nevěděl. Myslel jsem si, že to byl jen nějaký název. No babička říkala, že jí to velmi pomáhalo a to má už asi od třiceti akutní revma, ale musela to po letech přestat brát, něco kvůli žlučníku nebo nějakému orgánu, kterému ty injekce nedělaly dobře.

annas

PepasAvalonu,

děkuji. Také jsem se domnívala, že jde jen o název. Stejně jako zlatá žíla je pojmenování pro hemoroidy.

PepasAvalonu

Zlato je prý léčivé, ale kdo ví, jak moc a jaké mohou být vedlejší účinky. Myslím, že se dělají i nějaké zlaté koupele, ale nevím k čemu se používají.
Děkuji