annas

Nevíte, jakým způsobem se zjišťuje, kolik má která potravina kalorií?

Nejlepší odpověď
anonym

http://www.tre­dl.cz/znacky/sal­ter/

Asi to nebude to „pravé ořechové“.Ale.

Další odpovědi
hanulka11

co zkusit kalkulačku kalorií

vagra

Energetický obsah každé potraviny se dá zjistit jejím spalováním v takzvaných kalorimetrech, ale to se v běžné praxi nedělá,“ říká doc. Vladimír Kocourek z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. „Pro výpočet nám stačí znát průměrné obsahy živin, které se dají určit laboratorním rozborem. Ve výrobku tedy nejdříve stanovíme obsah bílkovin, tuků, sacharidů, případně i dalších složek. Energetická hodnota se pak vypočítá s použitím koeficientů uváděných v tabulkách pro každou složku ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví.“
Pro zvláště zvídavé: gram tuků obsahuje podle tabulek 9 kcal (37 kJ), gram bílkovin 4 kcal (17 kJ) a gram sacharidů také 4 kcal (17 kJ). Energetická hodnota potraviny, pokud ji výrobce na obalu uvádí, musí být v obou užívaných jednotkách, tedy v kcal i v kJ.

viz:http://vyber-cz.temp3.imagic­.cz/otazniky/?od­poved=273

Zdroj: časopis Výběr